Tadeusz Chwiedź urodził się 18 lutego 1935 roku w Białymstoku. Jako pięcioletnie dziecko wraz z matką i siostrą został zesłany do Kazachstanu w 1940 r. Do Polski pan Tadeusz wrócił rok po wojnie. Działał w Związku Sybiraków i na rzecz środowiska sybirackiego przez kilkadziesiąt lat. Całe swoje życie walczył o to, żeby historie sybiraków nie zostały zapomniane. Tadeusz Chwiedź mocno wspierał powstanie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Czytaj też:Mało kto wie o tym muzeum. Tu już się przypomina o losach Sybiraków
W latach 2002-2006 pełnił funkcję I Zastępcy Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, w latach 2006-2015 był Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Od 30 maja 1998 r. do chwili śmierci piastował stanowisko Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Białymstoku. Od 2002 r. pełnił także funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Białymstoku.
Był absolwentem Studium Ekonomiki Przemysłu, ukończył następnie studia inżynierskie z zakresu mechaniki w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Pracował jako ekonomista i urzędnik, był m.in. dyrektorem Wydziału Gospodarki i Budownictwa Komunalnego Urzędu Wojewódzkiego.
Odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Bono Poloniae przyznanym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był laureatem II edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (2010).
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?