MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu jest szkodliwa dla zdrowia. Jak sobie poradzić z negatywnymi skutkami?

Paula Goszczyńska
Zmiana czasu może rozregulować nasz organizm i znacząco wpłynąć na zdrowie.
Zmiana czasu może rozregulować nasz organizm i znacząco wpłynąć na zdrowie. pixabay.com
Zmiana czasu ma coraz więcej przeciwników. Okazuje się, że w dużym stopniu ingeruje w nasz organizm i pozostawia po sobie negatywne skutki. Jak sobie z tym skutecznie poradzić?

Z soboty, 24 marca, na niedzielę, 25 marca, zmieniliśmy czas na letni. To oznacza, że spaliśmy godzinę krócej. Mimo, że przeciwników zmiany czasu jest coraz więcej, wciąż co pół roku jesteśmy zmuszeni do przestawiania swoich zegarków.

Czy to ma sens?

Co do tego, czy zmiana czasu jest w ogóle potrzeba zgodni są w większości lekarze. Okazuje się bowiem, że przesunięcie godziny do przodu lub do tyłu wpływa znacząco na nasze zdrowie. - Nasz organizm jest naprawdę precyzyjnym mechanizmem, jest regulowany w oparciu o rytm dobowy, do którego przyzwyczaja się w ciągu roku. Gdy nasz zegar zostanie sztucznie przestawiony, zaczyna się kłopot - wyjaśnia doktor Paweł Wróblewski. - Szczególnie w pierwszym tygodniu po przestawieniu zegarków powinniśmy bardzo mocno uważać na nasze zdrowie. Odporność spadnie. Będzie też zapewne kłopot z zasypianiem - dodaje lekarz.

- Zmiana czasu negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Mogę to powiedzieć jako lekarz - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Nasz organizm potrzebuje nawet tygodnia do przystosowania się do nowego czasu. Jak pokazują badania, to również większe ryzyko zawałów - dodaje.

Liczni przeciwnicy

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a także służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ciekawym argumentem popierającym zmianę czasu jest zmniejszenie liczby włamań do domów.

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że źle wpływa na zdrowie- przyczynia się do zawałów, depresji i złego samopoczucia. Poza tym przeprowadzana dwa razy w Polsce zmiana czasu jest bardzo kosztowna. Przykładem może być transport kolejowy - przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę. Z kolei banki na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich usług, aby uniknąć problemów.

- Jestem zdecydowanie za wprowadzeniem jednolitego czasu - podkreśla Andrzej Markowski ze Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce. - Zmiana czasu wpływa na statystycznego człowieka negatywnie i odczuwalna jest przynajmniej przez tydzień, a niekiedy do miesiąca. Problem w tym, że około trzy czwarte społeczeństwa to tak zwane sowy, a tylko jedna trzecia to skowronki. Z wczesnym wstawaniem nie mają problemu skowronki, tylko właśnie sowy. Ale dla obu grup lepiej, gdy nie narusza się dobowego rytmu - informuje specjalista. Zauważa również, że zaburzenie dobowego rytmu odczuwane jest przez kierowców i może prowadzić do zmęczenia, rozkojarzenia. To zaś jest niebezpieczne. Niestety, nie ma miarodajnych badań, jak faktycznie wpływa to na zachowania na drodze, na statystykę wypadków.

Nie innego zdania są badacze. Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii przestudiowali przypadki aż 185 tysięcy osób, u których w latach 1995-2012 zdiagnozowano depresję. Okazało się, że zmiana czasu na zimowy powoduje wzrost zachorowań na tę chorobę i to aż o 8-11 procent. Dodatkowo zmiana czasu łączy się często z problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawienia.

Komentuje ekspert Władysław Kosiniak-Kamysz

- Likwidacja zmiany czasu przyniesie ogromne zyski przede wszystkim dla zdrowia Polaków. Przynosi też zyski gospodarcze. Dzisiaj nie ma oszczędności wynikających ze zmiany czasu, a jest zamieszanie związane z systemami informatycznymi w banku, wypłacaniem pieniędzy, zmianą rozkładów jazdy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: SEKUND BIZNESU - o niedzielnym zakazie handlu

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna