Spis treści
- Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023
- Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?
- Nowy przedmiot: historia i teraźniejszość
- Zwolnienia z WF-u na innych zasadach
- Pedagog specjalny w każdej szkole
- Wraca przysposobienie obronne? Wyjaśniamy, jak zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa
- Nowa matura 2023
- Prace nad nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie
- Edukacja dla uczniów z Ukrainy w Polsce. Jak będzie wyglądała w roku szkolnym 2022/2023?
Zmiany w edukacji na rok szkolny 2022/2023
Edukacja nie lubi częstych zmian. W nowym roku szkolnym będzie ich jednak całkiem sporo. Inna matura, prawdopodobne reformy w pragmatyce zawodowej nauczycieli, wprowadzenie do programu nowego przedmiotów (historia i teraźniejszość) oraz reforma już istniejących (edukacja dla bezpieczeństwa).
Nauczyciele i dyrektorzy wciąż będą musieli mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie odpowiedniej edukacji dzieciom z Ukrainy. Do tego wszystkiego dochodzą problemy związane z brakami kadrowymi w szkołach. Nauczyciele coraz częściej decydują się, by zrezygnować z pracy przed tablicą. Czy w związku z tym rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowo burzliwy?
Zmiany w zawodzie nauczyciela. Pensje, godziny dostępności i inna ścieżka awansu?
Pojawił się projekt znowelizowania ustawy o Karcie Nauczyciela. Zgodnie z nim nauczyciele mieliby odbywać inną ścieżkę awansu zawodowego. Zlikwidowano by dwa stopnie: nauczyciela stażystę i kontraktowego. Osoba, która rozpoczynałaby pracę w zawodzie, nie posiadałaby żadnego stopnia awansu. Mogłaby się o niego ubiegać po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel odbywałby tzw. przygotowanie do zawodu i podlegałby obowiązkowej ocenie pracy.
Zwiększona by miała zostać pensja nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Obecnie początkujący nauczyciel zarabia 100 proc. kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, po zmianach zarabiałby 120 procent. Planowane jest także wprowadzenie godziny dostępności raz w tygodniu dla uczniów i rodziców, w trakcie której nauczyciel obowiązkowo miałby przebywać w szkole. Z dużym sprzeciwem spotkał się też zapis, że przez pewien okres pedagogów miałaby obowiązywać umowa na czas określony. Rząd chciałby, żeby zmiany weszły w życie od 1 września 2022 roku.
Więcej na temat zmian w zawodzie nauczyciela przeczytacie tutaj>>
Nowy przedmiot: historia i teraźniejszość
Od roku szkolnego 2022/2023 w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Ma on na celu zaznajomienie uczniów z historią najnowszą. W programie nauczania znalazły się zagadnienia, dotyczące historii i świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.
W związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu zmieni się także siatka godzin nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023.
Szczegółowe informacje na temat nowego przedmiotu: historia i teraźniejszość, znajdują się tutaj>>
Zwolnienia z WF-u na innych zasadach
Dużo emocji wywołała wypowiedź ministra sportu, Kamila Bortniczuka, który w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że od 1 września 2022 roku dłuższe zwolnienia z WF-u będą respektowane jedynie w momencie, gdy wystawi je lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny. Rodzice podkreślają jednak, że najpierw trzeba by było zacząć od reformy tych zajęć. Wskazują na niedobre warunki (małe sale, ciasne szatnie, brak pryszniców), nieatrakcyjne zajęcia i brak odpowiedniego podejścia ze strony nauczycieli.
Więcej na ten temat przeczytacie w tekście:
Pedagog specjalny w każdej szkole
Resort edukacji wdraża szereg reform, które mają zapewnić dzieciom i młodzieży pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Jedną z nich jest obowiązek, by w placówkach był obecny pedagog specjalny. Taki nauczyciel będzie musiał posiadać specjalne kwalifikacje. O szczegółach tych zmian piszemy dokładniej w artykule poniżej:
Wraca przysposobienie obronne? Wyjaśniamy, jak zmieni się edukacja dla bezpieczeństwa
Od 1 września 2022 roku ma zmienić się podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Znajdzie się w niej więcej elementów, związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi.
Uczniowie mieliby zapoznać się z wiedzą z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Zajęcia odbywałyby się także na strzelnicach. Przypomnijmy, że przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa realizowany jest w VIII klasie szkoły podstawowej oraz I klasie szkoły ponadpodstawowej. Minister edukacji podpisał już rozporządzanie regulujące uczestnictwo uczniów w zajęciach ze strzelania. Więcej na ten ten w poniższym tekście:
Nowa matura 2023
W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy raz odbędzie się tzw. nowa matura. Przystąpią do niej uczniowie, którzy skończyli ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie szkoły ponadpodstawowe. Nowa matura będzie trudniejsza czy łatwiejsza? Zdający będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań, ale z drugiej strony w arkuszu znajdzie się też więcej zadań. Spore wyzwanie może stanowić matura ustna z języka polskiego w nowej formule. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze pokazowe do matury 2023.