Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmień nawyki

Wojciech Nowicki
Papieros bynajmniej nie odpręża. Szkodzi za to i sercu, i kieszeni
Papieros bynajmniej nie odpręża. Szkodzi za to i sercu, i kieszeni
Paląc zatruwamy cały organizm. Ale najbardziej narażony jest układ krążenia i serce.

Nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcję serca. Tlenek węgla, cyjanowodór, aceton, arsen, kadm, ołów, nitrozaminy oraz formaldehyd (a to nie koniec listy szkodliwych związków znajdujących się w dymie tytoniowym) powodują m.in. złośliwe nowotwory udary mózgu, choroby płuc oraz szybsze starzenie się skóry.

Serce pełne dymu

Palenie to pierwszy i najważniejszy z czynników, który zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Oprócz palenia ChNS powoduje nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu we krwi, cukrzyca, wysokokaloryczna - i tłusta - dieta, a także styl życia. Ten ostatni czynnik sprowadza się do zbyt małej ilości ruchu, a zbyt dużego poziomu stresu, jaki towarzyszy wielu z nas.

- Wszystkie te czynniki ryzyka chorób układu krążenia można zwykle eliminować - podkreśla doc. Tomasz Hryniewiecki, specjalista chorób serca. - I to niewielkim wysiłkiem. Rezygnacja z palenia papierosów jest zmianą, której pozytywne skutki odczujemy najszybciej.

Jak wynika z badań, wielu zawałowców nie rezygnuje z palenia. I to pomimo wyraźnych wskazań lekarzy. Odsetek palących pacjentów poradni kardiologicznych sięga 30-40 proc. Tymczasem w przypadku aktywnych palaczy, którzy przeszli już zawał, ryzyko zgonu wzrasta o połowę, w porównaniu z chorymi, którzy rzucili palenie.

Zyski i straty

Wiosna jest dobrym momentem, aby pomyśleć o zdrowiu i kondycji serca, dokonać bilansu zysków i strat związanych z paleniem i rozpocząć walkę z nałogiem. Jakie korzyści daje uwolnienie się od dymu?

Już po 2 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa organizm pozbywa się szkodliwej nikotyny. W rezultacie powoli zmniejsza się ciśnienie krwi i rytm serca. Trujący tlenek węgla usuwany jest z organizmu już po 24 godzinach. Elastyczność w naczyniach krwionośnych powraca zaś po dwóch miesiącach.

Jeśli sam nie dasz rady sobie z problemem, zgłoś się do po poradę do lekarza. Specjalista dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę leczenia nałogu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna