Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniesienie obowiązku alimentacyjnego

Alicja Surel, radca prawny
Alicja Surel, radca prawny
Alicja Surel, radca prawny archiwum
Nasz Czytelniczka pyta o zniesienie obowiązku alimentacyjnego.

Mam 21 lat. Od 2010 roku mam zasądzone alimenty od ojca w kwocie 550 złotych miesięcznie. Do tej pory ojciec przekazywał mi pieniądze regularnie, ale teraz powiedział, że skoro pracuję, to nie będzie mi już płacił. Za lipiec nie dostałam alimentów, a wczoraj otrzymałam z sądu odpis pozwu, w którym ojciec domaga się zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Problem polega na tym, że studiuję daleko od domu, a pieniądze od mamy, nawet łącznie z alimentami od ojca, nie wystarczają mi na moje niezbędne wydatki. Do tej pory studiowałam zaocznie, więc mogłam pracować, ale od października rozpoczynam studia dzienne, więc nie będę mogła tak dużo pracować. Czy sąd może przychylić się do wniosku ojca? Czy ojciec miał prawo przestać mi płacić alimenty bez zgody sądu? - zapytała Pani Katarzyna z Augustowa.

- Z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego można żądać jedynie w razie zmiany stosunków (art. 138 k.r. i o.). Zgodnie z wyrokiem z 15.11.2013 r. wydanym przez Sąd Okręgowy w Białymstoku (II Ca 891/13), zmianę stosunków należy rozumieć jako istotne zmniejszenie lub zwiększenie się możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji albo istotne zwiększenie się bądź zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Szczególnym przykładem zmiany stosunków jest osiągnięcie przez uprawionego do alimentów zdolności samodzielnego utrzymania się, a zatem zaspokojenia we własnym zakresie swoich usprawiedliwionych potrzeb. Przy tym z art. 133 § 3 k.r. i o. wynika, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Wskazać przy tym należy na pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w wytycznych w zakresie wykładni prawa i praktyki sądowej w sprawach o alimenty, zgodnie z którym dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej z 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86).

A zatem, oceniając zasadność powództwa ojca, sąd zbada czy od zasądzenia alimentów nastąpiła istotna zmiana stosunków. Wszystko zależy zatem od dowodów, jakie strony przedłożą w sprawie na poparcie swoich twierdzeń, zarzutów i wniosków, w kontekście przesłanek określonych w art. 133 i 135 k.r. i o.

Natomiast, jeśli chodzi o zaprzestanie przez ojca płacenia alimentów, z całą pewnością, bez wcześniejszego wyroku sądu ojciec nie miał do tego prawa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna