Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoperują kręgi

Iza Wysocka
M.in. dr Tomasz Niedźwiecki z Olsztyna będzie wykonywał w Ostrołęce specjalistyczne operacje kręgosłupa
M.in. dr Tomasz Niedźwiecki z Olsztyna będzie wykonywał w Ostrołęce specjalistyczne operacje kręgosłupa I. Wysocka
W ostrołęckim szpitalu lekarze wykonują coraz więcej specjalistycznych operacji.

Dwaj ortopedzi z Olsztyna przeprowadzili w zeszłym tygodniu, po raz pierwszy w Ostrołęce, bardzo zaawansowane operacje kręgosłupa. Będą je u nas wykonywać częściej.

Specjaliści ortopedzi-traumatolodzy, doktorzy medycyny: Tomasz Niedźwiecki i Robert Budkiewicz na co dzień pracują w stolicy Warmii. Do Ostrołęki przyjechali na zaproszenie Mieczysława Gadomskiego, ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego w naszym szpitalu, który asystował im przy zabiegach.

Odbarczają kręgosłup

Lekarze przeprowadzili w środę trzy operacje. Dwóch pacjentów przeszło zabieg usunięcia dysków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. W ich miejsce lekarze założyli im jedne z najnowszych na rynku implantów. Jeden pacjent (z Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej) przeszedł natomiast tzw. odbarczenie (czyli usztywnienie, uwolnienie od ucisku i odtworzenie funkcji ruchowej) złamanego kręgosłupa.

Po kilku dniach do domu

- Wymianę dysków wraz ze stabilizacją kręgosłupa stosuje się między innymi u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi kręgów, w zespołach bólowych kręgosłupa, w przypadku niedowładów, porażenia kończyn, także po urazach - tłumaczy dr Tomasz Niedźwiecki. - Już po kilku dniach od operacji pacjent będzie mógł najprawdopodobniej wyjść ze szpitala.

Od długiego siedzenia

Drugi typ zabiegu, tzw. odbarczenie, to znacznie bardziej ingerująca w organizm operacja. Chirurdzy dostają się do kręgosłupa, np. rozcinając plecy... na całej ich długości. Jednym z pacjentów, którego operowano w ubiegłą środę, był 37-letni mężczyzna ze zwyrodnieniem kręgosłupa w odcinku szyjnym.

- Ta choroba dotyka także młode osoby. Nawet takie po dwudziestce - wyjaśnia dr Niedźwiecki.

Jedną z przyczyn jej powstawania jest siedzący tryb życia i często wielogodzinna praca w nienaturalnej pozycji, na przykład przed komputerem.
Dwaj doktorzy ortopedzi z Olsztyna podpisali już z dyrekcją ostrołęckiego szpitala stosowne umowy na wykonywanie zabiegów i będą u nas częstszymi gośćmi. Szacują, że operacje będą przeprowadzać w Ostrołęce średnio raz na miesiąc.
Mają powód do dumy

- Bardzo się cieszę, że propozycja takiej współpracy spotkała się z życzliwością i wsparciem ze strony dyrektora naszego szpitala - mówi ordynator Gadomski. - Dzięki temu chirurgia ortopedyczna w Ostrołęce będzie się rozwijać. W tym momencie oferujemy pacjentom szeroki zakres zabiegów, dysponując implantami i endoprotezami najwyższej klasy. Myślę, że jest to powód do zadowolenia, a nawet dumy - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna