Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i samodzielne wypełniają i przesyłają zeznania do urzędu skarbowego w tym roku wyjątkowo mogą to zrobić do 1 czerwca. W tym samym czasie podatnicy, dla których zeznania zostały przez KAS automatycznie
zaakceptowane 30 kwietnia, mogą je skorygować. Można to zrobić poprzez usługę Twój ePIT, aplikację e-Deklaracje oraz w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.
Do 1 czerwca korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku PIT. Ponadto, podatek PIT wynikający z rozliczeń także można bez odsetek za zwłokę zapłacić do 1 czerwca.
- Do urzędów skarbowych w województwie podlaskim trafiło dotychczas 463 tys. zeznań rocznych - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. - Aż 400 tys. z nich, czyli 86 proc. zostało złożonych elektronicznie, dzięki czemu możliwe są dużo szybsze, niż w przypadku zeznań papierowych, zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników.
Ponad połowa wszystkich zeznań (54 proc.) została złożona przy użyciu usługi Twój e-PIT. Działająca drugi rok z rzędu usługa polega na tym, że to Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje zeznanie za podatnika, który je później uzupełnia i zatwierdza lub zatwierdza bez poprawek. Jeśli jednak o nim zapomni to i tak nie musi się martwić ponieważ zeznania PIT-37 i PIT-38 30 kwietnia zostają zaakceptowane automatycznie. W tym roku, o swoich zeznaniach „zapomniało” 100 tys. podatników z naszego województwa.
Czytaj też:
Specjalna infolinia podlaskiej KAS odpowiedziała już na 3 tysiące pytań podatników
Do czwartku urzędy skarbowe z województwa podlaskiego zwróciły podatnikom ponad 273 mln zł nadpłaconego podatku. Z kolei podatnicy, którzy muszą w tym roku dopłacić, przelali już fiskusowi 82 mln zł.
W związku z tym, że podatnicy mają w tym roku więcej czasu na rozliczenia, do końca maja czynna będzie infolinia utworzona przez podlaską KAS. Z pomocy w zakresie rozliczenia PIT za 2019 rok można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 15.15, pod nr. tel. 538 632 162.
- Oprócz wojewódzkiej infolinii oraz możliwości załatwienia swoich podatkowych spraw poprzez strony: www.podatki.gov.pl i www.biznes.gov.pl można skorzystać z infolinii KIS, a Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku także specjalnych, dedykowanych numerów telefonicznych działających w poszczególnych urzędach skarbowych - wyjaśnia Radosław Hancewicz. - Można je znaleźć na stronach poszczególnych urzędów.
Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...
Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?