Żubry lepsze od Górnika Wałbrzych. Mamy remis w ćwierćfinale [zdjęcia]

Mecz Żubry Białystok - Górnik Wałbrzych - ćwierćfinał play-off II ligi
Mecz Żubry Białystok - Górnik Wałbrzych - ćwierćfinał play-off II ligi Anatol Chomicz
Żubry Białystok wyrównały stan rywalizacji z Górnikiem Wałbrzych w ćwierćfinale play-off. W środę decydujące starcie.

Białostoczanie w drugim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off przed własną publicznością, zgromadzoną bardzo licznie w sali VI LO, wygrali 77:73 z Górnikiem Wałbrzych.

- Moi zawodnicy w takiej atmosferze i przy tak licznej publiczności jeszcze w tym sezonie nie grali i może dlatego na początku spotkania byli bardzo spięci - mówi Tomasz Kujawa, trener Żubrów.

Presja wyniku i świadomość, że porażka zamyka drogę do upragnionego awansu do I ligi, nie służyła gospodarzom. Niecelne rzuty z dystansu, pomyłki w rzutach osobistych, proste straty tylko nakręcały koszykarzy Górnika. To goście grając od początku szybciej, bardziej zdecydowanie wypracowali sobie lekką przewagę. Minuty mijały, a gra Żubrów nie poprawiała się. W połowie drugiej kwarty zrobiło się już na prawdę niebezpiecznie gdy Górnik wyszedł na prowadzenie 31:19. Wtedy na szczęście przebudził się Michał Wielechowski. Po jego ośmiu punktach z rzędu (2x3) Żubry wróciły do gry. Ale i tak po pierwszej połowie Górnik wygrywał 38:31.

Trzecia kwarta zaczęła się od akcji 3 plus 1 Krzysztofa Kalinowskiego i był to sygnał, że nadchodzi lepszy moment meczu dla podopiecznych Kujawy. Gospodarze poprawili skuteczność, a przede wszystkim obronę. Powoli przewaga wałbrzyszan zmniejszała się. Dobrze punktował Arkadiusz Zabielski, a po dwóch kolejnych trójkach Pawła Karasiewicza i Aleksandra Szczerbatiuka Żubry wyszły po raz pierwszy w meczu na prowadzenie 55:53. Gdy na początku czwartej kwarty było 65:55 można było lekko odetchnąć. Goście grający wąskim składem (tylko siedmiu zawodników) co prawda jeszcze kilka razy zmniejszali stratę do trzech punktów (65:62, 70:67 i 75:72), ale na więcej gospodarze już im nie pozwolili.

- Drużyna Górnika zagrała to co potrafi najlepiej, czyli bardzo dobrze w obronie - podsumowywał Kujawa. - Trafiali za trzy punkty, a także po penetracjach. Także trzeba było odwalić kawał dobrej roboty, aby tu wygrać. W pierwszej połowie mieli za dużo swobody i zdobywali bardzo łatwe punkty. W drugiej połowie poprawiliśmy obronę i od razu był odjazd. Niepotrzebne były nerwy w końcówce, bo pozwoliliśmy im rzucać za trzy punkty i ciągle byli w grze.

Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych i decydujący mecz zostanie rozegrany w środę w Wałbrzychu.

Żubry Białystok - Górnik Wałbrzych 77:73 (15:20, 16:18, 30:17, 16:18)