MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie 13. emerytur. Środki trafią do seniorów przed świętami? Sprawdź harmonogram wypłat „trzynastek”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r., obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów.
Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r., obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. 123RF
Dobra wiadomość dla polskich emerytów. ZUS podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie trzynastych emerytur. Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przed Wielkanocą. Natomiast wszystkie przekazy pieniężne z ZUS powinny trafić do emerytów najpóźniej do 25 kwietnia. Sprawdź harmonogram wypłat „trzynastek”.

Spis treści

Pierwsze wypłaty 13.emerytur jeszcze w marcu

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Pocztę Polską, pierwsza wypłata trzynastych emerytur będzie dokonana 31 marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę. Ostatni termin przypada na 25 kwietnia. Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przed Wielkanocą.

– Pieniądze zawsze wypłacamy przed terminem, jeśli wypada on w dzień wolny od pracy. Zastrzyk gotówki przed świętami na pewno seniorom się przyda – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Dodatkowe świadczenia trafią za pośrednictwem Poczty Polskiej do 2 mln Polaków. Wszystkie przekazy pieniężne z ZUS powinny trafić do emerytów do 25 kwietnia.

Harmonogram wypłat 13. emerytur:

  • 1 kwietnia (wypłata 31 marca),
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia),
  • 15 kwietnia (wypłata 14 kwietnia),
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia.

Ile obecnie wynosi trzynasta emerytura w Polsce?

Osoby, których świadczenie po waloryzacji wyniesie do 916,49 zł brutto, otrzymają na rękę 1445,48 zł trzynastki. Im wyższa emerytura, tym wyższy podatek.

Z kolei od kwoty świadczenia 2499,50 zł brutto „trzynastka” wyniesie 1254,48 zł.

Przejście na emeryturę – sprawdź kiedy opłaca się najbardziej?

Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

– Z naszych symulacji wynika, że każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa przyszłe wypłaty o około 10-15 proc. – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

Waloryzacja emerytur 2023. Tyle więcej dostaną emeryci

Większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów dostała już zwaloryzowane wypłaty. Od 1 marca wzrosły one o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa, z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto, pod warunkiem, że ktoś ma wymagany przepisami staż pracy, który w przypadku kobiet wynosi 20 a w przypadku mężczyzn 25 lat.

Według rzeczniczki ZUS, osoby, których emerytura przed waloryzacją wynosiła 1338,44 zł, po podwyżce otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to 3 tys. zł więcej. Emerytura w wysokości 2000 zł wzrosła o 296 zł do kwoty 2296 zł, co oznacza dodatkowe 3552 zł w skali roku. Emeryci, którzy wcześniej dostawali z ZUS, co miesiąc 3 tys. zł po waloryzacji dostają 3444 zł (wzrost o 444 zł), co przekłada się na 5328 zł podwyżki w skali roku.

– Dzięki waloryzacji do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Natomiast minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wynosi 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto – podaje ZUS.

Limity dorabiania. Ile wynoszą?

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r., obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące. W grudniu zeszłego roku dolny limit wzrósł o 227 zł, a od marca zwiększył się o 177 zł brutto. To szczególnie ważne dla czynnych zawodowo rencistów oraz wcześniejszych emerytów. Jeśli ich zarobki będą wyższe niż progi ogłoszonych nowych przychodów, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić już przyznane świadczenie.

– Od marca do maja 2023 roku można bezpiecznie dorabiać 4 713,50 zł brutto. Jest to górny przychód, który nie powoduje zmniejszeniu wypłacanej przez nas emerytury lub renty – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Natomiast, żeby ZUS całkowicie nie wstrzymał wypłaty, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 8 753,60 zł brutto – przestrzega.

Jak wyjaśnia ekspertka, jeśli dodatkowe przychody emeryta lub rencisty uzyskane oprócz otrzymywanej z ZUS wypłaty będą wyższe niż 4713,50 zł i niższe od 8753,60 zł brutto, to Zakład zmniejszy emeryturę lub rentę o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r., obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów.

ZUS podjął decyzję o wcześniejszej wypłacie 13. emerytur. Śr...

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń i od marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku wynosi:

  • 794,35 zł - dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł - dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Ochrona przedemerytalna - Kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika?

Zgodnie z Kodeksem pracy ochrona przedemerytalna obejmuje osoby, którym brakuje maksymalnie 4 lat do osiągnięcia prawa do pobierania emerytury. Przypomnijmy, obecny wiek emerytalny dla kobiet w Polsce wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Oznacza to, że ochrona emerytalna obejmuje panie od 56. roku życia, a panów od 61. roku życia.

Jednocześnie eksperci Randstad przypominają, że do otrzymania ochrony przedemerytalnej „trzeba legitymować się okresem zatrudnienia umożliwiającym nabycie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego”. Jak wyjaśniają dalej, oznacza to w praktyce „udokumentowanie 20-letniego (w przypadku kobiet) lub 25-letniego (w przypadku mężczyzn) stażu pracy”.

Ochrona przedemerytalna dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, bez względu na to, czy jest to umowa na czas nieokreślony, czy określony. Jednak w przypadku umowy terminowej, zostanie ona rozwiązana wraz z chwilą upłynięcia czasu, na jaki została zawarta. Eksperci Randstad podkreślają, że „ochrona nie” doprowadza do jej automatycznego przedłużenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna