Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie bez mięsa

Agnieszka Zalewska
Wielu z nas kusi przejście na dietę bezmięsną - wegetarianie są szczupli, żyją długo, czują się zdrowsi. Jednak nie każdemu służy taki sposób odżywiania.

Dieta wegetariańska to sposób odżywiania się wykluczający spożywanie mięsa czerwonego, drobiu i ryb. Jednak większość osób uważających siebie za wegetarian, unika znacznie większej liczby produktów spożywczych.

Powody przejścia na wegetarianizm są bardzo różne. Czasem mają one podłoże czysto ekonomiczne; produkty roślinne są tańsze od zwierzęcych. Czasem jest to panująca moda, szczególnie wśród młodzieży. Inni z kolei kierują się względami etycznymi nie chcą, by dla zaspokojenia ich upodobań kulinarnych były zabijane zwierzęta.

Najczęstszą jednak przyczyną unikania spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego (głównie mięsa, drobiu i ryb) jest przekonanie, że dieta bazująca na produktach roślinnych jest zdrowsza.

Argumenty na "tak"

Dzięki diecie wegetariańskiej zmniejsza się o 23 proc. poziom złego cholesterolu w organizmie i o 76 proc. spada ryzyko zawału lub chorób układu krążenia wywołanych przez miażdżycę. Z badań wynika, że wegetarianie kilka razy rzadziej niż mięsożercy chorują na raka piersi i prostaty. Zawdzięczają to fitohormonom pochodzącym z soi, a także oliwie bogatej w kwas oleinowy. W mniejszym stopniu grozi im też rak jelita grubego.

Dieta bezmięsna reguluje ciśnienie - tętnice nie zwężają się z powodu złogów miażdżycowych i krew może krążyć naturalnym rytmem. Dieta bogata w orzechy, ziarna soi i kiełki usprawnia pracę układu immunologicznego.

Poprawia się stan skóry włosów i paznokci. Przeciwutleniacze, witaminy i mikroelementy w produktach, którymi żywią się wegetarianie, chronią komórki ciała przed starzeniem. Płatki owsiane, orzechy, ryby są pełne tłuszczów omega-3 ważnych dla pracy mózgu.

Argumenty na "nie"

Jednak istnieje wiele argumentów, które kategorycznie odrzucają dietę wegetariańską. Jednym z nich jest niedobór żelaza, którego skutkiem może być anemia. Produkty roślinne zawierają mniej żelaza niż mięso.

Na dodatek gorzej jest przyswajany ten składnik z warzyw. Do organizmu dostarcza się za mało witaminy B12, koniecznej dla dobrego wchłaniania żelaza oraz prawidłowej pracy układu nerwowego.

Badania wykazały, że 70 proc. wegetarian ma niedobory witaminy B12. Konsekwencją może być wzrost homocysteiny, sprzyjającej chorobie Alzheimera. Organizm również za mało otrzymuje wartościowego białka. Zwiększa się również ryzyko niedoboru cynku, ważnego dla odporności, układu nerwowego i hormonalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna