SG informuje, że na terenie działania placówki Dubicze Cerkiewne grupa 95 osób forsowała granicę, z czego 2 osoby zawrócono na Białoruś. Zatrzymani to obywatele Konga, Erytrei, Somalii, Jemenu i Egiptu.
Według informacji SG, za pomocnictwo zatrzymano trzech obywateli Ukrainy, którzy chcieli przemycić 16 obywateli Syrii i 3 Afgańczyków. Dotąd w lipcu było 645 prób nielegalnego przekroczenia granicy (w czerwcu było ponad 2 tys. 860, w maju ok. 3 tys).
Na granicy z Białorusią działa zapora elektryczna
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Na granicę dociera w tych dniach 500 policjantów z oddziałów prewencji i kontrterrorystów oraz sprzęt, aby wesprzeć funkcjonariuszy z Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w ochronie granicy. SG informuje, że mają być oni kierowani na patrole. W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego 2023 r. w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je do sądu administracyjnego