MKTG SR - pasek na kartach artykułów

28 podlaskich gmin i powiatów skorzysta z rządowego dofinansowania remontów dróg

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski (drugi z prawej) podpisał pierwsze umowy na dofinansowanie budowy dróg lokalnych. W piątek z  włodarzami Gib, Bakałarzewa i Zambrowa. Wszystkich umów na wsparcie z RFRD jest 28.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski (drugi z prawej) podpisał pierwsze umowy na dofinansowanie budowy dróg lokalnych. W piątek z włodarzami Gib, Bakałarzewa i Zambrowa. Wszystkich umów na wsparcie z RFRD jest 28. Andrzej Matys
W piątek (5.04) wojewoda podlaski podpisał 28 umów z samorządami na dofinansowanie remontów, modernizacji i przebudów dróg gminnych i powiatowych. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszy Rozwoju Dróg, a w tym roku podlaskie samorządy otrzymają dofinansowanie, które wyniesie 357 mln zł.

Jak powiedział wojewoda Jacek Brzozowski, od kiedy zaczął pełnić ten urząd samorządowcy pytali czy program Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg będzie realizowany.

- Zapewniałem, że tak i dzisiaj podpisujemy umowy na dofinansowanie z programy, na który w tym roku przeznaczono prawie pół miliarda złotych (375 mln zł w 2024 r., a reszta w 2025 r.). Poprawa infrastruktury drogowej jest bardzo ważna, bowiem dobra sieć dróg to bezpieczeństwo, rozwój turystyczny i gospodarka. Zakwalifikowano 232 zadania: część jest realizowana od roku 2023, a część to nowy nabór – poinformował wojewoda podlaski dodając, że 96 zadań dotyczy powiatów, a 136 gmin.

To oznacza, że w Podlaskiem zostanie wybudowanych, zmodernizowanych, przebudowanych lub wyremontowanych 279 km dróg. W piątek wojewoda podpisał umowy z przedstawicielami 28 samorządów.

Jedną z gmin, która otrzymała dofinansowanie są Giby. Chodzi o drogę Pomorze - Budziewizna Bose (koszt prawie 1,3 mln zł, wsparcie z RFRD – ponad 906 tys. zł).

- Ta inwestycja to taka wisienka na torcie, bowiem w okolicy mamy prawie 100 proc. utwardzonych dróg ze ścieżkami rowerowymi. Ten odcinek połączy drogi budowane wcześniej. To bardzo ważna inwestycja, bo lokalnie podniesie standard życia i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, którzy do nas przyjeżdżają - mówił wójt Robert Bagiński.

Z kolei gmina Bakałarzewo otrzymała - na przebudowę 4,2 km drogi w miejscowości Góra i Podgórze – otrzymała z RFRD prawie 1,7 mln zł przy wartości inwestycji 2,8 mln zł.

- Powstaną trzy odcinki dróg w Górze i Podgórzu, które przywrócą okolicznym mieszkańcom takie okno na świat. Dzięki wyasfaltowanej drodze młodzież będzie mogła swobodnie jeździć do szkoły, bo wreszcie zniknie szuter. Generalnie zaś wszystkim będzie się tamtędy jeździło lepiej i bezpieczniej – nie krył zadowolenia wójt Tomasz Naruszewicz.

- Przebudowa 400 m naszej ul. Bema już trwa i dzisiejsza umowa na dofinansowanie doprowadzi tę inwestycję do końca. Ta ulica pochodzi z lat 90. i poza remontem wymagała przebudowy kanalizacji deszczowej, bowiem ze względu na niewielkie przekroje rur odprowadzających wodę, po każdym deszczu była zalewana. Remont ten problem zlikwiduje. Ulica otrzyma nową nawierzchnie, chodniki, ścieżkę rowerową i przystanek komunikacji miejskiej - tłumaczył burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.

Koszt przebudowy to niemal 5,8 mln zł, a dofinansowanie z RFRD – ponad 3,1 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 28 podlaskich gmin i powiatów skorzysta z rządowego dofinansowania remontów dróg - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna