MKTG SR - pasek na kartach artykułów

320 mln zł będzie kosztować odcinek S19 Białystok Północ - Dobrzyniewo. To północno-zachodnia obwodnica Białegostoku. Podpisano umowę

PAP
PAP
W tym miejscu na skrzyżowaniu obecnej DK8 z DK19 (koło miejscowości Sochonie) będzie miał swój początek odcinek S19 od węzła Białystok Północ do węzła Dobrzyniewo
W tym miejscu na skrzyżowaniu obecnej DK8 z DK19 (koło miejscowości Sochonie) będzie miał swój początek odcinek S19 od węzła Białystok Północ do węzła Dobrzyniewo GDDKiA
320 mln zł będzie kosztować projekt i budowa ok. 9 km odcinka Białystok Północ-Dobrzyniewo drogi ekspresowej S19. We wtorek w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.

Powstanie obwodnica Białegostoku. Wybuduje ją firma Unibep SA

Odcinek ten to element tzw. północno-zachodniej obwodnicy Białegostoku.

Odcinek Białystok Północ (dawniej Sochonie) - Dobrzyniewo zbuduje firma Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Wartość kontraktu to ponad 320,8 mln zł.

P.o. dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Norbert Wyrwich poinformował na konferencji prasowej, że ta wywodząca się z regionu firma realizuje obecnie pięć inwestycji drogowych w Podlaskiem.

Dyrektor kontraktu S19 Białystok Północ-Dobrzyniewo Piotr Lipiński poinformował, że droga Białystok Północ-Dobrzyniewo powstanie wraz z węzłem drogowym Dobrzyniewo. Węzeł ten ma być dostosowany do obecnego przebiegu trasy. Zaplanowano m.in. budowę kilkunastu różnych obiektów inżynierskich. Inwestycja (projekt i budowa) ma powstać do 2028 r.

Dyrektor Norbert Wyrwich dodał, że nie jest w ramach tego kontraktu planowane podłączenie do tej trasy na węźle Dobrzyniewo obecnej drogi krajowej nr 65. Dodał, że węzeł Dobrzyniewo powstanie na połączeniu dróg ekspresowych S8 i S19.

"W ramach zadania (Białystok Północ-Dobrzyniewo-PAP) wybudowany zostanie węzeł Dobrzyniewo na skrzyżowaniu S19 z S16. Umożliwi wyprowadzenie ruchu w kierunku Ełku (S16) i węzła Białystok Zachód na S8 (kierunek Warszawa – Białystok), a z niego także - w przyszłości - na kierunek Białystok – Lublin (S19)" - wyjaśniła GDDKiA.

S19 w Podlaskiem będzie miała ponad 170 km

Północno-zachodnia obwodnica Białegostoku. To trasa S19. Wybuduje ją Unibep. Wkrótce wojewoda ma wydać ZRID na pierwszy z trzech odcinków
Dyrektor GDDKiA w Białymstoku przypomniał, że powstająca droga S19 będzie miała w Podlaskiem 177 km długości. Jej budowa jest podzielona na 15 odcinków, z czego obecnie 10 jest w fazie projektowania i budowy.

  • Na północ od Białegostoku od marca trwa budowa 10 km odcinka trasy S19 Krynice-Dobrzyniewo-Białystok Zachód.
  • W fazie projektowania jest odcinek S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ (13 km),
  • Zaczynają się prace w ramach podpisanej we wtorek umowy na odcinek Białystok Północ-Dobrzyniewo.

Droga S19 zaczyna się przy (nieczynnym obecnie) polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy (Podlaskie) i biegnie w stronę Białegostoku (ma omijać miasto od północy i zachodu) i dalej na południe w stronę Lublina i Rzeszowa aż do granicy ze Słowacją w Barwinku. Łączna długość tej trasy to ok. 570 km. (PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna