500 plus tylko dla pracujących rodziców? Jest taki pomysł

Katarzyna PiojdaZaktualizowano 
Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia.
Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia. Anna Kaczmarz
Tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowywaliśmy. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia.

Tak niskiej aktywności zawodowej kobiet, jak w ostatnich kilkunastu miesiącach, dawno nie odnotowywaliśmy. Panie, które mogłyby pracować, bo mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, no i predyspozycje, niechętnie szukają zatrudnienia. Powód: świadczenie 500 plus. To ono rozleniwiło niektóre Polki.

500 plus w regionie. Jedna samotna matka kontra druga

Z życia wzięte: samotna matka wychowuje jedno dziecko. Mieszkają sami, w mieszkaniu komunalnym, bo na własne ich nie stać. Matka pracuje od kilkunastu lat jako ekspedientka i zarabia 2400 złotych na rękę (już łącznie z nadgodzinami). Nastoletni syn uczy się w szkole średniej, więc dochodu nie ma. Rodzinie te pieniądze muszą wystarczyć na opłaty i na życie do końca miesiąca.

W tym samym bloku mieszka inna samotna matka – ma pięcioro dzieci i nigdy nie pracowała. Zarzeka się, że teraz, gdy dostaje po 500 złotych ekstra na każdą córkę i każdego syna, tym bardziej nie ma motywacji, aby szukać zatrudnienia. Kobieta otrzymuje po 500 plus na każde dziecko, również to najstarsze, gdyż, jak stanowią przepisy, jeżeli sytuacja rodziny jest wyjątkowo trudna, można wnioskować o przyznanie świadczenia rządowego także na najstarsze dziecko, a nie tylko na drugie oraz kolejne. Oprócz wspomnianych 2500 złotych, matka dostaje też ponad 2 tysiące złotych zasiłków, wypłacanych przez ośrodek opieki społecznej.
Pierwsza samotna matka ciężko, uczciwie pracuje, a i tak z synem ledwie wiążą koniec z końcem. Druga natomiast nie narzeka na biedę. Co miesiąc wpadają dodatkowe fundusze – i to całkiem spore.

Program 500 plus. Zniechęcenie do pracy na skalę kraju

500 plus spowodowało, że kobiety, które nie podjęły zatrudnienia przed wprowadzeniem rządowego programu, po jego wprowadzeniu jeszcze utwierdziły się w przekonaniu, że pracować nie będą. Pieniądze co miesiąc, tak za nic, i tak im przecież spływają. Wyniki badań to potwierdzają. Instytut Badań Strukturalnych wziął pod lupę dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Okazało się, że program 500 plus negatywnie odbił się na aktywności zawodowej pań. Takiej sytuacji nie było w Polsce od prawie 20 lat. Matki zaczęły otrzymywać po 500 złotych ekstra i jednocześnie zaczęły odchodzić z pracy. Złożyły wypowiedzenia, ponieważ uznały, że lepiej (czytaj: wygodniej) będzie im zostać w domu i wychowywać córki i synów niż jeszcze pracować zawodowo.

Niektóre z pań swoje bezrobocie tłumaczyły w ten sposób: - Gdybym miała pójść do pracy, musiałabym znaleźć opiekunkę do trójki małych dzieci, bo na pomoc babci nie mogę liczyć, a do przedszkola publicznego dzieciom trudno się dostać z powodu braku wolnych miejsc. Niani musiałabym zapłacić jakieś 1300 złotych netto, a sama zarobiłabym trochę ponad 2000. Musiałabym doliczyć koszty dojazdu do i z pracy, no i poświęcony czas. To z tych względów nie opłaca mi się iść do pracy.

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? Rodzicom odbiorą zasiłek? Nowy pomysł opozycji

W ministerstwie pracy dostrzegano plusy takiego podejścia matek. Tłumaczono, że część kobiet zrezygnowała z zatrudnienia, bo np. ich mężowie zaczęli lepiej zarabiać, gdyż rozwinęła się gospodarka, firmy się rozwijają, pracodawców stać na przyznanie swojej załodze podwyżek, w konsekwencji czego pensje wzrastają. Sytuacja materialna rodzin się poprawiła, zatem panie stwierdziły, że zamiast dzielić swój czas na pracę zawodową i obowiązki rodzinne, zajmą się w domu swoimi dziećmi.

Program 500 Plus. Czy będą kolejne zmiany?

- Trzeba naprawić to, co świadczenie 500 plus zepsuło – alarmują eksperci, m.in. wybrani przedstawiciele Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej. Pojawił się pomysł, aby te fundusze trafiały jedynie do rodzin, w których matka pracuje zawodowo. Tym samym kobiety, które tkwią na bezrobociu i ani myślą znaleźć etat, przestałyby dostawać comiesięczne rządowe wsparcie w postaci dodatkowego zastrzyku gotówki. Odebranie im pieniędzy, do jakich zdążyły się przyzwyczaić, miałoby spowodować, że panie zmobilizują się i jednak zaczną intensywnie rozglądać się za znalezieniem pracy. Dobra wiadomość byłaby natomiast taka, że rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko, mogłyby na nie otrzymywać po 500 złotych co miesiąc, o ile jego rodzice pracują zawodowo. Dotychczas najstarsze dzieci w rodzinie oraz jedynacy – poza sytuacjami wyjątkowymi - nie zostali objęci takim wsparciem.

Program 500 plus nie poprawił demografii, ale ograniczył biedę.

Na razie pomysł jest pobożnym życzeniem. Opozycja wyjaśnia, że pracuje nad poprawkami w tym zakresie. Kiedy one będą gotowe, tego nie wiadomo. Nie wiadomo ponadto, czy zostaną wprowadzone.

Bezrobotne matki już podnoszą głos w obawie przed modyfikacją przepisów. - Skoro państwo dało nam 500 plus, teraz nie może zmieniać zasad i tych pieniędzy nam tak po prostu odebrać.

Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus tylko dla pracujących rodziców? Jest taki pomysł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 219

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
W dniu 26.01.2019 o 06:46, Martin napisał: A Was to boli ze ktoś dostaje kasę pomimo że nie pracują tylko siedzą żal wam . ściska że nie które z Was co komentujecie musicie pracować za marne grosze a tamte siedzą i mają a wy nie. A np miało być dla rodzin z ciężką sytuacja finansową a czemu dostają nawet Ci co przekraczają dochód albo np na wsi wielcy rolnicy co śpią na kasie też dostają na każde to o tym nie mówicie dlaczego? Wielkie damy co z kasą nie wiedzą co robić to gól wam skacze i teraz każda zazdrosna gówn... burze robią bo jak tak mozna ze siedzą na . nic nie robią a mają. Ludzka nienawiść i zazdrość w końcu Was zgubi. PO chciało by tak zrobić i popiera bo co bo PIS coś obiecał i dotrzymał słowa poparł to a ze PO chciało by to zmienić bo im się robi za mało w portfelu a zasłaniają się że Polska popada przez to w długi i niema skąd brać na to a tak naprawdę oni mają nas Polaków w . i martwią się ze beda musieli od sb tak samo Wy co boli Was ze ktoś dostaje a wy musicie ich niby utrzymywać z podatków bo płacić musicie. Każdy z nas musi płacić podatki. Chciało mieć się firmę to teraz opłacaj a nie pracodawcy połowa w Polsce kombinuje jak moze żeby tylko mniej opłacać albo tak kombinować żeby wgl nie płacić przez jakiś okres aby tylko luksusy mieć samemu a pracowników traktować jak narzędzie albo woła za śmieszne wynagrodzenia i jeszcze narzekać na pracownika szanuj pracownika jak trzeba to i on będzie inny dla Was. W Polsce żaden pracodawca nigdy nie szanował pracownika bo pracownik który pracuje za marne wynagrodzenia jest dla takich pracodawców ostatnim poziomem dla takiego pracodawcy co w luksusach żyje a dzięki komu dzięki pracownikowi swojemu których żaden z nich nie szanuje a żeby nie oni to nikt by nie robił i ciekawe czy sami robiąc by żyli tak świetnie. Aj szkoda słów

2019-01-26T18:24:57 01:00, Herbatnik:

A Was to boli ze ktoś dostaje kasę pomimo że nie pracują tylko siedzą żal wam . ściska że nie które z Was co komentujecie musicie pracować za marne grosze a tamte siedzą i mają a wy nie. A np miało być dla rodzin z ciężką sytuacja finansową a czemu dostają nawet Ci co przekraczają dochód albo np na wsi wielcy rolnicy co śpią na kasie też dostają na każde to o tym nie mówicie dlaczego? Wielkie damy co z kasą nie wiedzą co robić to gól wam skacze i teraz każda zazdrosna gówn... burze robią bo jak tak mozna ze siedzą na . nic nie robią a mają. Ludzka nienawiść i zazdrość w końcu Was zgubi. PO chciało by tak zrobić i popiera bo co bo PIS coś obiecał i dotrzymał słowa poparł to a ze PO chciało by to zmienić bo im się robi za mało w portfelu a zasłaniają się że Polska popada przez to w długi i niema skąd brać na to a tak naprawdę oni mają nas Polaków w . i martwią się ze beda musieli od sb tak samo Wy co boli Was ze ktoś dostaje a wy musicie ich niby utrzymywać z podatków bo płacić musicie. Każdy z nas musi płacić podatki. Chciało mieć się firmę to teraz opłacaj a nie pracodawcy połowa w Polsce kombinuje jak moze żeby tylko mniej opłacać albo tak kombinować żeby wgl nie płacić przez jakiś okres aby tylko luksusy mieć samemu a pracowników traktować jak narzędzie albo woła za śmieszne wynagrodzenia i jeszcze narzekać na pracownika szanuj pracownika jak trzeba to i on będzie inny dla Was. W Polsce żaden pracodawca nigdy nie szanował pracownika bo pracownik który pracuje za marne wynagrodzenia jest dla takich pracodawców ostatnim poziomem dla takiego pracodawcy co w luksusach żyje a dzięki komu dzięki pracownikowi swojemu których żaden z nich nie szanuje a żeby nie oni to nikt by nie robił i ciekawe czy sami robiąc by żyli tak świetnie. Aj szkoda słów

Martin nawet nie potrafi sklecić porządnie zdania po polsku, ale pracodawców wyzywać musi. To przykre, że ludzie słabo wykształceni, kaleczący własny język, a w konsekwencji biedni zawsze wyzywają tych co mają, od złodziei. Normalni ludzie uczą się, pracują, dokształcają, poszerzają horyzonty i osiągają swoje cele przez całe swoje życie!

zgłoś
H
Herbatnik
W dniu 26.01.2019 o 06:46, Martin napisał:

A Was to boli ze ktoś dostaje kasę pomimo że nie pracują tylko siedzą żal wam . ściska że nie które z Was co komentujecie musicie pracować za marne grosze a tamte siedzą i mają a wy nie. A np miało być dla rodzin z ciężką sytuacja finansową a czemu dostają nawet Ci co przekraczają dochód albo np na wsi wielcy rolnicy co śpią na kasie też dostają na każde to o tym nie mówicie dlaczego? Wielkie damy co z kasą nie wiedzą co robić to gól wam skacze i teraz każda zazdrosna gówn... burze robią bo jak tak mozna ze siedzą na . nic nie robią a mają. Ludzka nienawiść i zazdrość w końcu Was zgubi. PO chciało by tak zrobić i popiera bo co bo PIS coś obiecał i dotrzymał słowa poparł to a ze PO chciało by to zmienić bo im się robi za mało w portfelu a zasłaniają się że Polska popada przez to w długi i niema skąd brać na to a tak naprawdę oni mają nas Polaków w . i martwią się ze beda musieli od sb tak samo Wy co boli Was ze ktoś dostaje a wy musicie ich niby utrzymywać z podatków bo płacić musicie. Każdy z nas musi płacić podatki. Chciało mieć się firmę to teraz opłacaj a nie pracodawcy połowa w Polsce kombinuje jak moze żeby tylko mniej opłacać albo tak kombinować żeby wgl nie płacić przez jakiś okres aby tylko luksusy mieć samemu a pracowników traktować jak narzędzie albo woła za śmieszne wynagrodzenia i jeszcze narzekać na pracownika szanuj pracownika jak trzeba to i on będzie inny dla Was. W Polsce żaden pracodawca nigdy nie szanował pracownika bo pracownik który pracuje za marne wynagrodzenia jest dla takich pracodawców ostatnim poziomem dla takiego pracodawcy co w luksusach żyje a dzięki komu dzięki pracownikowi swojemu których żaden z nich nie szanuje a żeby nie oni to nikt by nie robił i ciekawe czy sami robiąc by żyli tak świetnie. Aj szkoda słów

Napisał pasożyt.

zgłoś
g
gosc
W dniu 15.11.2018 o 17:11, Zocha napisał:

Czasy niewolników i taniej siły roboczej się skończyły.Bardzo dobrze że jest 500+ kobiety mają czas porządnie zająć się dziećmi zamiar harować za 1500zł.

.isz jak potłuczona za robotę się wez nierobie 

zgłoś
D
Dagmara

Ja uważam , że 500 plus powinny dostac rodziny w których rodzice pracują , tez mamy dzieci i jakoś godziny prace z dziećmi jest nam ciężko , ale nie będziemy pracowac na nierobów...Państwo Polskie powinno sie przyjrzec matkom niby samotnym , które żyją w ukrytym konkubinacie i ich dochody nie sa brane pod uwage ....biora 500 plus a im sie nie należy i nikt tego nie jest w stanie sprawdzic ...Skończcie to dziadostwo ..My ludzie pracujący prosimy o to !!!!

zgłoś
D
Dagmara

Ja uważam , że 500 plus powinny dostac rodziny w których rodzice pracują , tez mamy dzieci i jakoś godziny prace z dziećmi jest nam ciężko , ale nie będziemy pracowac na nierobów...Państwo Polskie powinno sie przyjrzec matkom niby samotnym , które żyją w ukrytym konkubinacie i ich dochody nie sa brane pod uwage ....biora 500 plus a im sie nie należy i nikt tego nie jest w stanie sprawdzic ...Skończcie to dziadostwo ..My ludzie pracujący prosimy o to !!!!

zgłoś
G
Gość

Moja sąsiadka urodziła dziecko, stwierdziła, że co ma iść do pracy to urodzi drugie. Teraz siedzi w domu. Znam wiele takich przypadków. ŚWIETNY POMYSŁ, Oby przeszło. Jestem za !

zgłoś
A
Anita

Świetny pomysl

zgłoś
G
Gość

A dlaczego na drugie i kolejne dziecko nie ma liczonego dochodu?

Ile jest rodzin co by nie braly 500+ nawet na drugie dziecko-bo im i tak przekracza dochod.Tylko w czambol czy ma duzo czy malo pieniedzy to i tak sie nalezy-- bo to drugie czy kolejne.

Z tego wynika ze ,Panstwo ma wiekszy problem z dziecmi niz rodzice, 

zgłoś
M
Moni

Nieroby do pracy. Nic bym wam nie dała. Jak się chce to się prace znajdzie. Znam takie co siedzą latem jak damy a ja zasuwam do roboty. 500 plus dla pracujących a dziecioroby niech pomyślą zanim zrobią kolejne dziecko

zgłoś
P
PsychOPAT

Kolejny debilizm głębokiego socjalizmu.
500+ powinno nazywać się 500- i oznaczać dodatkowe odliczenie od podatku kwoty 500zł na każde dziecko. Koszty obsługi spadają gigantycznie, a każdy ma motywację...

zgłoś
D
Daria

Wspolczuje samotnym matkom/ojcom którzy pracują ciężko, a mimo to nie dostają 500 + bo trochę im dochód przekracza. Współczuję również rodzinom, w których jedna osoba pracuje, a druga opiekuje się chorymi dziecmi i choćby chciała to nie może iść do pracy. Są jeszcze młode małżeństwa którym dopiero co mają urodzić się dzieci bądź właśnie się rodzą...i co wtedy ta matka ma zrobić jeżeli nie dostaje macierzyńskiego? Zaraz w połogu do pracy iść a noworodka dziadkom zostawić? Każdy przypadek ma takie same prawa aby otrzymać taka pomoc. Moim zdaniem 500+ powinno się odebrać tym rodzicom które mają zdrowe dzieci w wieku już szkolnym gdzie naprawdę nie ma przeszkód do podjęcia pracy i alkoholikom. Dla tych ostatnich widziałabym jakieś bony bądź inna pomoc porównywalna z tym 500 +. Życie nie jest tylko czarne albo białe...

zgłoś
M
Mm

Nie pierwszy raz spotykamy się z sytuacją że Państwo coś dało a potem odbiera. Faktem jest,że program 500+ jest niesprawiedliwy jedni pracują, mają jedno dziecko, muszą znaleźć kogoś do opieki nad dzieckiem, często odpłatną A inni siedzą w domu lub pracują "na czarno" i broń boże żeby ich zarejestrować bo stracą dodatki od państwa. Maja dwa razy większe dochody niż osoby pracujące ale wciąż im mało. Myślę, że program nie był do końca przemyślany co do zasad przyznawania świadczenia, dobrze że jest ale nie może być tak że dla jednych wszystko A dla drugich ....

zgłoś
G
Gość

b.dobry pomysl

zgłoś
b
brajan
W dniu 24.11.2018 o 09:35, X napisał:

Taki burdel to tylko w polsce yebanej już . boli ze matki siedzą nie chcą robić ale gdzie nie pójdziesz to za grosze trzeba orac i wiecznie coś się komuś nie widzi bo za wolno,ile tak można zapyerdalać i . z tego mieć wiecznie brak kasy nawet jak ktoś dorabia jeszcze do jalomurzny, z wypłaty nie możemy godnie żyć w swoim kraju to i na . wgl robić lepiej kombinować bo uczciwościa się nie da

jessika ty to lepiej pisać się naumiej bo nigdzie zarabiać dobrze nie będziesz tylko właśnie w burdelu :D

zgłoś
M
Magda

Zgadzam się 500+ powinno być tylko dla rodziców pracujących.

PS

W artykule pojawiła się teza, że kobiety nie pracują bo musiałyby zapłacić opiekunce 1300zł a zarobią 2000zł. Jest to nieprawdą 30% dzieci w przedszkolach i  żłobkach jest matek niepracujących. Za wyżywienie płaci MOPS. Matki pokrywają tylko 1zł za 1godz. Czyli grosze.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3