Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica rozformowania 110 Pułku Ułanów w Janowie. Mieszkańcy i samorządowcy uczcili pamięć bohaterów (zdjęcia, wideo)

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
W Janowie odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy rozformowania 110 Pułku Ułanów. Mieszkańcy gminy Kolno i zaproszeni goście w tym parlamentarzyści, przedstawiciele służ mundurowych, członkowie stowarzyszeń i organizacji zgromadzili się przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z września 1939 r., by uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy oraz zachować żywe wspomnienia o ich służbie.

– W tym miejscu spotykamy się co roku od 2011 roku, kiedy to dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, któremu wówczas przewodniczył Ireneusz Mieczkowski stanął w Janowie pomnik, który nas łączy i skupia na obchodach kolejnych rocznic byśmy mogli wspólnie oddać hołd i cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność - mówił Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. – Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszych obchodów a wszystkim uczestnikom za przybycie i współuczestniczenie w uroczystości, która nas Polaków powinna napawać dumą, bo z jednej strony rozumiemy i przeżywamy ogrom tragedii jaki spotykał nasz naród we wrześniu 1939 r. z drugiej strony te wydarzenia z Janowa pokazują, że nawet w najgorszych momentach my Polacy stajemy na wysokości zadania. Dziś naszą obecnością tutaj dziękujemy tym wszystkim, którzy walczyli o naszą wolną Ojczyznę.

Obchody rozpoczęły się mszą św. polową odprawioną przez ks. Gabriela Jastrzębskiego, proboszcza parafii pw. NSJ w Łosewie z oprawą muzyczną Zespołu Ludowego Czerwieniacy i asystą pocztów sztandarowych.

Po wspólnej modlitwie i po oficjalnym powitaniu gości przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia.

Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Kolno, który mówił nie tylko o wydarzeniach sprzed 84 lat, ale odnosił się też do współczesności, do kwestii wojny na Ukrainie.

Następnie kilka słów do zgromadzonych powiedział Stefan Krajewski, poseł na Sejm RP, który władzom gminy Kolno i organizatorom dziękował za kultywowanie tradycji i pamięci tych wszystkich którzy walczyli o naszą wolność oraz za przekazywanie pamięci o tym następnym pokoleniom.

List od Kazimierza Gwiazdowskiego Posła na Sejm RP, który dołączył do zgromadzonych po części z przemówieniami, odczytała pani Monika Stefańska. Głos tradycyjnie już zabrał Sybirak Pan Marian Paliwoda pochodzący z Janowa.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie oraz Zespół Borkowiacy.

Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym rozformowanie 110 Pułku Ułanów.

Nie zabrakło pokazów w wykonaniu Grupy Rekonstruktorów Konnych „Zagończycy” z Kolna wspieranych przez przyjaciół ze Szwadronu Kawalerii w Piszu i Towarzystwa Miłośników Kawalerii i Jazdy Dawnej, którzy dodatkowo, by zaprezentować nowe stroje oraz pełen wachlarz umiejętności, pokazali zgromadzonym potyczkę z Kozakami.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Kolno, Centrum Kultury Gminy Kolno i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno Integracja, które pozyskało na ten cel dotację z budżetu Województwa Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna