Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alert RCB dla Podlaskiego. Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

ska
źródło: gov.pl/Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Krakowie
Od czwartku 4 kwietnia w Podlaskiem rozpocznie się szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Szczepionki będę rozrzucane z samolotów, a akcja potrwa do 17.04. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w komunikacie apeluje do właścicieli psów i kotów o ostrożność.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w środę (3.04) wysłało alerty dla mieszkańców czterech województw (podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i części województwa kujawsko-pomorskiego) o planowanej akcji szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów od 4 do 17 kwietnia.

"Uwaga. W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych" - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

‼️ ALERT RCB ‼️

COMPONENT {"params":{"text":"Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie","id":"szczepienie-lisow-przeciwko-wsciekliznie"},"component":"subheading"}

Alert RCB został wysłany do odbiorców w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim i części województwa kujawsko-pomorskiego.

Opublikowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa Środa, 3 kwietnia 2024

Jak wygląda szczepionka dla lisów

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. W przypadku kontaktu zwierzęcia domowego z preparatem zaleca się kontakt z lekarzem weterynarii i poddanie zwierzęcia obserwacji - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie będzie zrzucana szczepionka dla lisów

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

Inspektoraty Weterynarii apelują, by nie dotykać i nie niszczyć przynęt - przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;

  • po rozrzuceniu przynęt, przez 2 tygodnie należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych
  • w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka - należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań..

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna