MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowy Program Budowy 100 obwodnic w woj. podlaskim. Sześć firm chce budować obwodnicę miejscowości Białobrzegi. To droga krajowa nr 8

wal
Budowa obwodnicy Białobrzegów o długości prawie 5 km wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości.
Budowa obwodnicy Białobrzegów o długości prawie 5 km wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości. GDDKIA
Sześć firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem i budową niespełna 3,5 kilometrowej obwodnicy Białobrzegów na DK8. To trzecia spośród pięciu obwodnic zaplanowanych do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w województwie podlaskim.

Spis treści

Najniższą ofertę przedstawiła firma Strabag. Ma wartość 181,92 mln zł. Najwyższą, na kwotę 267,94 mln zł, złożył Mostostal Warszawa. Budżet GDDKiA na realizację tego zadania wynosi 218,69 mln. zł.

- Komisja przetargowa przeanalizuje teraz oferty w celu wyłonienia wykonawcy. Głównym kryterium oceny będzie cena (60 proc.) - czytamy w komunikacie na stronie białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica za cztery lata

Pod uwagę będą brane również kryteria poza cenowe dotyczące przedłużenia okresu gwarancji jakości na:

  • ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (10 proc),
  • obiekty mostowe wraz z ich wyposażeniem – (30 proc).

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Obwodnica ma być gotowa w 2028 roku.

Tranzyt poza Białobrzegami

Budowa obwodnicy Białobrzegów o długości 3,43 km wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miejscowości. Odseparuje od niego ruch lokalny, w tym pojazdów rolniczych, a tym samym poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Obwodnica będzie budowana jako droga jednojezdniowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego), o szerokości pasa ruchu 3,5 m. Będzie przystosowana do przenoszenia ciężkiego ruchu o obciążeniu 11,5 t/oś. Powstanie szereg obiektów inżynierskich: dwie estakady, wiadukt oraz 16 przejść dla zwierząt.

Program budowy 100 obwodnic w woj. podlaskim w 2023

Rządowy Program Budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 zakłada wykonanie pięciu inwestycji na terenie woj. Podlaskiego. Dwie z nich obwodnica Sztabina i Suchowoli przeszły we wrześniu ubiegłego roku do stanu realizacji. Wszystkie trzy powstają w ciągu DK8. Kolejne dwie, Augustowa (DK16) i Zambrowa (DK63/66), są na etapie przygotowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna