Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w sołectwie Piaski. To część jego rodzinnej Bobrówki

Tomasz Maleta
Abp Sławoj Leszek Głódź odnalazł się w nowej roli - sołtysa
Abp Sławoj Leszek Głódź odnalazł się w nowej roli - sołtysa Przemyslaw Swiderski/archiwum
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odnalazł się w nowej roli w życiu publicznym. Został sołtysem w Piaskach. To część jego rodzinnej Bobrówki (gminie Jaświły powiat moniecki), w której zamieszkał po opuszczeniu diecezji gdańskiej.

Informacja została zamieszczona na stronie internetowej urzędu gminy. W połowie czerwca odbyły się wybory uzupełniające sołtysów miejscowości Mociesze i sołectwa Piaski (część miejscowości Bobrówka). Były one następstwem śmierci wieloletniego sołtysa wsi Mociesze śp. Edwarda Skiścima oraz rezygnacji Edwarda Klisza, sołtysa Piasek.

W Mocieszach na funkcję sołtysa wybrany został Pan Krzysztof Kolendo, a w Piaskach abp Sławoj Leszek Głódź.

- Serdecznie gratulujemy nowo wybranym sołtysom - czytamy w komunikacie na stronie urzędu gminy.

Czytaj też: WYKAZ SOŁTYSÓW I SOŁECTW NA TERENIE GMINY JAŚWIŁY

Marek Jarosz, zastępca wójta Jaświł mówi, że arcybiskup miał prawo kandydować i zgodził się na pełnienie funkcji.

- Żadnego zaskoczenia nie ma - podkreśla.

Sołectwo Piaski składa się z 36 uprawnionych do głosowania mieszkańców.

- Na zebraniu było dziewięć osób. Wszyscy zagłosowali jednomyślnie - informuje Marek Jarosz. - Będziemy mieli pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów i pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów.

Zgodnie z wykazem sołtysów w gminie jest podany adres zamieszkania abp Głódzia, ale w odróżnieniu od innych nie m informacji o telefonie czy adresie mailowym. Podany jest też skład rady sołeckiej, które tworzą dwie osoby m.in. były sołtys.

- Nowy sołtys nie wyraził zgody na publikację telefonu i adresu mailowego. Dla osób spoza sołectwa pozostaje kontakt osobisty lub za pośrednictwem gminy. Pierwsza okazja już 29 czerwca na sesji rady gminy - zaprasza zastępca wójta.

Zaskoczenia nową rolą arcybiskupa w życiu publicznym nie kryje Łukasz Prokorym, przewodniczący białostockiej rady miasta.

- Nie spotkałem się wcześniej, aby osoby duchowne pełniły funkcję w jednostce pomocniczej w gminie wiejskiej - mówi Łukasz Prokorym. - Dla mnie najważniejsze jest to, aby ks. arcybiskup zastosował się do tych zaleceń, które w swojej decyzji orzekł papież Franciszek.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia Rada Miasta Białystok pozbawiła byłego metropolitę gdańskiego tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku. Uchwałę poparło 14 radnych Koalicji Obywatelskiej, dwóch niezależnych wspierających Polskę 2050 i pięciu PiS . Wstrzymało się siedmiu radnych PiS.

Uchwała rady miasta to reakcja na decyzje dyscyplinarne upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 29 marca 2021 roku:

  • nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską,
  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej,
  • nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.
Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską. Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce na Podlasiu. Wróci do posiadłości?

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską....

Decyzje to następstwa postępowania, które prowadziła Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń dotyczących sygnalizowanych zaniedbań abp. Sławoja Leszka Głódzia w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Do tego doszły też inne kwestie związane z zarządzaniem archidiecezją.

Tu oglądasz: Posiadłość abpa Głodzia w Bobrówce w Podlaskiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w sołectwie Piaski. To część jego rodzinnej Bobrówki - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna