Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe molo, plaża i ekomarina

kat
www.wegorzewo.pl
Mazury: Zobacz, kiedy powstaną.

Park Helwinga i bulwar Loir-et-Cher

Park Helwinga i bulwar Loir-et-Cher

Park Helwinga wziął swoją nazwę od XVII-wiecznego pastora luterańskiego, lekarza i botanika, który pochodził z Węgorzewa. Gdy w 1709 roku na tym terenie szalała dżuma, Helwing z poświęceniem wspierał duchowo i leczył chorych. Zmarł 3 stycznia 1748 roku, mając 82 lata. W spuściźnie po nim, obok opracowań wydanych drukiem, pozostały rękopisy, kolekcje przyrodnicze, zielniki oraz muzeum przyrodnicze.
Kolejną nietypową węgorzewską nazwą jest bulwar Loir-et-Cher. Ponad dekadę temu miasto silnie współpracowało z francuskim departamentem o tej właśnie nazwie. Ówcześni radni postanowili ją uczcić, nazywając promenadę Loir-et-Cher.

Nowe ulice i ścieżki rowerowe, modernizacja parku Helwinga, budowa plaży, molo i ekomariny - jeszcze w tym roku Węgorzewo wyda na te inwestycje ponad 33 mln zł.

Rewolucja w parku

- Posadzimy nowe drzewa i krzewy, odnowimy alejki i wstawimy dodatkowe oświetlenie, żeby park był bezpieczniejszy - mówi Andrzej Lachowicz, zastępca burmistrza Węgorzewa. - Zrobimy też na pewno dwa, a może nawet trzy place zabaw.

Oprócz sporej części spacerowej, park wzbogaci się o obszar sportowo-rekreacyjny. Powstaną tam dwa korty tenisowe, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej, skate-park i rowerodrom. Inwestycja pochłonie ok. 7 mln zł.

W tym roku miasto zainwestuje też w drogi. Na leżącej od lat odłogiem działce w obszarze przemysłowym pojawią się nowe ulice: Jaracza, Bema i Portowa. Modernizacji doczekają się również ul. Przemysłowa i Towarowa. Cieszyć się mogą również wielbiciele dwóch kółek. Wzdłuż bulwaru Loir-et-Cher wybudowana zostanie ścieżka rowerowa.

To będzie raj dla żeglarzy

Ożywić miasto, szczególnie w okresie letnim, ma również nowa plaża i molo. Pojawią się one w pobliżu znanego żeglarzom cypelku - tam, gdzie do jeziora Mamry wpływa Węgorapa.

- To miejsce będzie miało jeszcze funkcję edukacyjną - przekonuje Andrzej Lachowicz. - Znajduje się w obszarze Natura 2000, więc w pobliżu pojawią się tablice z informacjami, jaką faunę i florę można tam zaobserwować.

Do tej pory żeglarze płynący szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich nie wpływali do centrum miasta. Wkrótce ma się to zmienić. Stary, nieczynny port zostanie pogłębiony. W pobliżu krzyżackiego zamku i ścieżki rowerowej powstanie ekomarina z sanitariatami i 30 miejscami do cumowania. Tam też wodniacy oddawać będą nieczystości ze swoich żaglówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna