MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje

Urszula Bisz
- Wiem jak zachowywać się bezpiecznie podczas wakacji - mówi Marlena Hościło (z lewej)
- Wiem jak zachowywać się bezpiecznie podczas wakacji - mówi Marlena Hościło (z lewej) B. Maleszewska
Jak zachować się w wodzie i na drodze oraz jak reagować, kiedy kolega jest ranny - tego m.in. uczyły się dzieci uczestniczące w konkursie "Nasze Bezpieczeństwo".

Zwyciężyli konkurs

Zwyciężyli konkurs

Konkurs "Nasze Bezpieczeństwo" wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Płocicznie Tartak. Drugie miejsce zajęli wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku, trzecie - Szkoły Podstawowej w Nurcu Stacji. Zwycięska drużyna otrzymała m.in. zestawy kina domowego, wieże stereo oraz nagrody książkowe.

Uczniowie podlaskich szkół podstawowych w tym roku brali udział w już jedenastej edycji tego konkursu. W finale wojewódzkim wzięło udział siedemnaście drużyn, które zostały wyłonione w eliminacjach powiatowych.
- Ideą konkursu jest propagowanie zdrowego stylu życia i przygotowanie dzieci do bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji - powiedział Andrzej Baranowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Teoria i praktyka
Finał wojewódzki odbył się w piątek, w Publicznym Gimnazjum nr 18 w Białymstoku przy ul. Magnoliowej. Podczas zmagań konkursowych zawodnicy - uczniowie klas V rozwiązywali testy dotyczące bezpiecznych zachowań, zasad ruchu drogowego, ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa nad wodą oraz zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Prezentowali także umiejętności praktyczne tj. opatrywanie ran, czy rozwijanie węża strażackiego.
Wszystkie konkurencje przebiegały bardzo sprawnie, ponieważ ich uczestnicy przygotowywali się do finału już od stycznia. Na początek w każdej ze szkół odbywały się zajęcia teoretyczne, które poza wychowawcami klas prowadzili przedstawiciele policji, straży pożarnej i wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego.

Dodatkowa wiedza przy kolejnych etapach
Przed przystąpieniem do etapu powiatowego drużyny wykonywały w szkole prace plastyczne w dowolnej formie (np. plakaty, zdjęcia, kolaże) na temat co roku ogłaszany w regulaminie konkursu. Następnie drużyny przygotowują się z teorii i praktyki do finałów: powiatowego, a następnie wojewódzkiego.
Dzieci uczestniczące w konkursie nie tylko były szkolone w ramach bezpiecznego i rozsądnego wypoczynku, ale także uwrażliwione na zjawiska patologii. Podczas specjalnych zajęć przedstawiano im prawidłowe podejście do zjawisk alkoholizmu i narkomanii.
Organizatorami konkursu byli policjanci (zwłaszcza przedstawiciele prewencji i ruchu drogowego), strażacy, ratownicy WOPR, pogotowie ratunkowe oraz kuratorium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna