Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotny nie może chorować

Helena Wysocka [email protected]
dziennikwschodni.pl
Przepisy dotyczące zwolnień lekarskich są absurdalne.

Dowiedziałem się, że gdy zachoruję, zostanę skreślony z listy osób poszukujących pracy - skarży się bezrobotny suwalczanin. - To jakiś absurd. Przecież nikt nie dostaje bez powodu zwolnienia lekarskiego. Zwłaszcza na tak długi okres.

Skierowanie do szpitala
Marcin K. od kilku miesięcy, za pośrednictwem suwalskiego urzędu pracy, poszukuje jakiejkolwiek posady. Mężczyzna skarży się też na coraz bardziej dokuczliwe bóle kręgosłupa. Kilka dni temu otrzymał od lekarza skierowanie na zabieg do białostockiej kliniki.

- Nie wiem, jak długo będą przebywał w szpitalu i czy później otrzymam jakiś zwolnienie - tłumaczy. - Ale słyszałem, że rekonwalescencja może potrwać kilka tygodni, a nawet, w przypadku powikłań, parę miesięcy. Na wszelki wypadek poszedłem do "pośredniaka" aby uprzedzić, że prawdopodobnie nie będę mógł potwierdzić gotowości do pracy, ponieważ akurat w tym terminie mam operację.
Urzędniczki też go uprzedziły o ewentualnych skutkach. Poradziły, żeby zbyt długo nie chorował, bo może stracić status osoby bezrobotnej.

- A wówczas nie będę miał ubezpieczenia - dodaje nasz Czytelnik. - To chyba jakieś nieporozumienie. Nie idę do szpitala z własnej woli, czy kaprysu, tylko z konieczności. Tak też paniom tłumaczyłem, ale one zasłaniały się przepisami.

Marcin K. przyszedł do redakcji, aby sprawę wyjaśnić.
- Mam nadzieję, że zostałem źle poinformowany - dodaje rozmówca. - W innym przypadku będą musiał zastanowić się, czy nie zrezygnować z zabiegu.

Zwolnienie z przerwami
Hanna Moroz, kierownik działu ewidencji i świadczeń PUP w Suwałkach przypomina, że kwestie zwolnień lekarskich regulują zapisy ustawy.

- Faktycznie, jeżeli bezrobotny przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 90 dni z rzędu traci swój status - wyjaśnia urzędniczka. - Do takich sytuacji dochodzi dość często.
Aby nie zostać skreślonym z wykazu poszukujących pracy trzeba pomiędzy kolejnymi zwolnieniami mieć co najmniej 30-dniową przerwę.

A co ma zrobić bezrobotny, który utraci status? - Jeżeli jest zdolny do pracy może przyjść do naszego urzędu i zarejestrować się ponownie - dodaje kierownik. - Jeśli natomiast nie jest zdolny do pracy, to przez kolejne 3 miesiące ubezpieczenie może zapewnić Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, w tym przypadku suwalski. Wystarczy złożyć tam stosowny wniosek.
Natomiast ci, którzy wyczerpią także tę możliwość stracą ubezpieczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna