MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białe, lśniące, równe - jak zabłysnąć uśmiechem?

Redakcja
Perfekcyjnie białe, nienagannie równe, słowem: olśniewające zęby jak marzenie. To pragnienie niejednego z nas. Współczesna stomatologia daje na szczęście coraz więcej skutecznych możliwości, aby z uśmiechu stworzyć naszą największą ozdobę i wizytówkę.

Zęby są sprawą indywidualną, jak kod genetyczny czy linie papilarne. Nie ma dwóch identycznych.

- Chodzi tu nie tylko o ich stan, ale przede wszystkim o pewne uwarunkowania - np. naturalnie ciemny kolor kości sprawi, że zabiegi wybielające mogą być w takim wypadku po prostu nieskuteczne. Dlatego w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej, istnieje wiele różnych sposobów, które możemy wykorzystać do nadawania im pożądanego wyglądu - uważa białostocka lekarz stomatolog Zyta Grygutis - Mroczkowska.

Jednak doktor zwraca uwagę, że zanim zaczniemy nawet myśleć o udoskonalaniu uśmiechu, pierwszym, zresztą obowiązkowym etapem, który trzeba pokonać jest leczenie!

- Ładne zęby powinny być nie tylko równe i białe, ale przede wszystkim zdrowe. Niektórzy pacjenci niestety chcieliby od razu przejść do konkretów - przyznaje z uśmiechem dentystka.

Po wyleczeniu wszystkich ubytków i zakończeniu ewentualnego leczenia kanałowego, można zająć się estetyką. Pierwszym, najmniej inwazyjnym sposobem, który wizualnie poprawi wygląd, to proste czynności higieniczne - skaling i piaskowanie. To usuwanie odkładającego się na zębach osadu, płytki i kamienia, które mogą prowadzić do powstania trudnych w leczeniu chorób przyzębia - np. paradontozy. Warto więc poddawać się tym czynnościom przynajmniej co pół roku, np. przy okazji cyklicznych wizyt u stomatologa.

Bardziej zaawansowanym zabiegiem jest niezwykle modne w ostatnim czasie wybielanie, a właściwie... rozjaśnianie. Możemy wybierać spośród kilku sposobów. Obecnie najpopularniejsza metoda to "wybielanie" podczas jednej wizyty, przy pomocy specjalnej lampy aktywującej preparat nakładany na zęby. Drugim skutecznym sposobem jest bardziej czasochłonne, czasami przy tym też bardziej bolesne - wybielanie przy pomocy specjalnie wykonanych przez technika nakładek.

Oprócz tego na rynku istnieje szeroka gama rozmaitych środków, jak specjalne paski, aplikatory czy pasty wybielające. To jednak metody do użytku domowego, a ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. To w zasadzie sposób na podtrzymanie efektu, niż narzędzie do jego osiągnięcia.

- Często się zdarza, że w wyniku naszych zaniedbań lub zaawansowanych chorób, stomatologowi nie pozostaje nic innego niż usunięcie zęba. W takiej sytuacji konieczne jest uzupełnienie uśmiechu. Ale i tutaj technika poszła zdecydowanie do przodu. Mamy bowiem do wyboru przynajmniej kilka rozwiązań - uważa doktor Zyta.

W zależności od liczby brakujących zębów oraz lokalizacji ubytków można zastosować protezę, most lub w najbardziej zaawansowanej formie - implant. Metody różnią się przede wszystkim względami estetycznymi i zależą też od zasobności portfela. O ile więc dwie pierwsze, to stosunkowo powszechnie stosowane rozwiązania, o tyle implanty to nadal - przynajmniej w naszym regionie - marzenie większości pacjentów.

- Krótko mówiąc, implant to specjalna śruba, którą wkręca się w kość, w miejsce brakującego zęba. Na niej osadza się wykonaną z najwyższej jakości tworzywa ceramicznego odbudowę korony zęba - efekt estetyczny takiej pracy jest bezdyskusyjny - przyznaje stomatolog.

Inną sytuacją, na którą zwraca uwagę doktor, jest konieczność odbudowy mocno zniszczonego zęba poprzez założenie na korzeń korony. Do niedawna lekarze, wspólnie z technikami dentystycznymi oferowali korony stworzone na podbudowie metalowej. - Dziś, coraz powszechniejsze są natomiast prace wykorzystujące do tego tlenek cyrkonu. Odbudowany w ten sposób ząb jest w zasadzie perfekcyjny - zarówno pod względem estetycznym jak i fizjologicznym. Cyrkon zapewnia bowiem znakomitą przezierność światła, co powoduje że ząb wygląda naturalnie, a zarazem jest niezwykle wytrzymały - wyjaśnia.

Oznaką pięknych zębów musi być nie tylko ich kolor, ale również kształt. Moda na uśmiech sprawiła, że w ciągu ostatnich kilku lat zapełniły się gabinety ortodontyczne, w których można spotkać osoby w dosłownie każdym wieku.

- Po aparaty poprawiające zgryz i wyrównujące skrzywione zęby sięgają coraz starsze osoby - głównie panie, ale nie tylko. Rośnie świadomość roli ładnie prezentującego się uśmiechu, który koryguje się ortodontycznie. Tym bardziej, że dzisiejsze aparaty nie mają nic wspólnego z "druciakami". Są praktycznie niewidoczne, a same w sobie są wyjątkowo subtelne i estetyczne - dodaje.

Jeszcze jednym ze sposobów liftingu zębów są licówki. Jak wyjaśnia doktor Zyta Mroczkowska, to specjalne nakładki ceramiczne, które dentysta mocuje przy pomocy odpowiedniego cementu do zewnętrznej części szkliwa zębów. Efekt jaki w ten sposób możemy osiągnąć to nic innego jak prawdziwy - Hollywood Smile.

- Niezależnie od tego, co chcielibyśmy poprawić w naszym uśmiechu, warto pamiętać, że i tak najważniejsze jest to, aby zęby były po prostu zdrowe. I oto właśnie powinniśmy dbać w szczególności  - uważa dentysta

Chętnie udzielimy dodatkowych informacji:

lek.stom. Zyta Grygutis - Mroczkowska
tel.kom. 502 172 178

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna