Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białowieża. Wilki spacerują po ulicach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów. A gmina prosi o odstrzał

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Wilk najlepiej czuje się w lesie i boi się ludzi, ale w Białowieży zwierzę podchodzące do domów jest jakby oswojone
Wilk najlepiej czuje się w lesie i boi się ludzi, ale w Białowieży zwierzę podchodzące do domów jest jakby oswojone Polskapress
To już problem. Wilki spacerują po ulicach, odwiedzają nawet posesje. Mieszkańcy boją się wychodzić z psami na spacer, a dzieci na podwórka. Gmina opublikowała poradnik dotyczący zasad bezpieczeństwa związanych z kontaktami z wilkiem i próbuje sprawą zainteresować różne instytucje.

Wilk najlepiej czuje się w lesie i boi się ludzi. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego zwierzęcia, nawet psa, nie ma pewności, że nie zaatakuje, gdy będzie chory, miał wściekliznę. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko. Wilk może zaatakować człowieka wtedy, gdy nie ma drogi ucieczki i możliwości, by się obronić. W innych sytuacjach wilki nie przejawiają agresywnych zachowań. Wbrew pozorom i powszechnie panującym mitom – wilki w stosunku do ludzi są bardziej płochliwe niż agresywne. I w Polsce są pod ścisłą ochroną.

Albert Litwinowicz, wójt gminy Białowieża mówi, że ostatnio coraz częściej wilki można spotkać na ulicach i posesjach. Zwłaszcza jeden z jakiś powodów utracił bojaźń wobec ludzi. Doszło już do pogryzienia psów.

- Białowieża to wieś otoczona łąkami, położona jest na rozległej polanie w Puszczy Białowieskiej i to, że wokół żyją dzikie zwierzęta, jest naturalne - mówi profesor Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. - Jednak ostatnio zgłaszanych jest coraz więcej przypadków zbliżania się do posesji zwłaszcza jednego wilka, który nie boi się ludzi. My, jako naukowcy, staramy się służyć wiedzą, doświadczeniem i wspierać Urząd Gminy w rozwiązaniu problemu. Podpowiadamy i sugerujemy, co można zrobić – np. odstraszać te zwierzęta czy nie dokarmiać zwierząt i nie wyrzucać odpadków, które przyciągają dzikie ssaki. Postawiliśmy też fotopułapki do monitoringu terenów.

Czytaj też: Dolina Narwi. Samotny wilk zagryzł cztery psy. I nadal atakuje

Wójt Gminy Białowieża wystąpił już do Regionalnej dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku i Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie z wnioskami o pozwolenie na odstraszanie i odstrzał wilków odwiedzających posesje mieszkańców. Jednak to, że wilki są pod ścisłą ochroną powoduje, że są skomplikowane procedury i dotychczas żadna decyzja nie została wydana.

Te zwierzęta żyją w województwie podlaskim. I są pod ścisłą ochroną

Orzesznica (Muscardinus avellanarius) - gatunek niewielkiego, rudego gryzonia z rodziny popielicowatych, jedynego przedstawiciela rodzaju orzesznica mieszkającego w lasach. Żywi się orzechami, jagodami i żołędziami. Oprócz tego zjada też pewne ilości owadów. Długość ciała 6 - 9 cm, długość ogona 5 - 8 cm, masa ciała 9 - 23 g. Występuje głównie w lasach i większych zadrzewieniach, szczególnie preferuje zarośla leszczynowe. W lasach przebywa najczęściej w warstwie podszytu.Prowadzi nocny tryb życia. W dzień przebywa w wybudowanych przez siebie gniazdach" umieszczonych nisko nad ziemią w gęstych krzakach lub umieszczonych wyżej. Na zimę zapada w sen zimowy, trwający od października do początku kwietnia.

Te zwierzęta żyją w województwie podlaskim. I są pod ścisłą ...

W związku z obecną sytuacją wójt Albert Litwinowicz opublikował poradnik dotyczący zasad bezpieczeństwa związanych z kontaktami z wilkiem. Gmina też poprosiła o wypełnienie ankiety dotyczącej obserwacji wilków w pobliżu zabudowy w okresie 2020/2021 i o nagrania przedstawiające wilki spacerujące po Białowieży. Materiały wideo zostaną udostępnione naukowcom, którzy będą je analizować.

Sprawdź koniecznie: Wilk, żmija, dzik - Jak się zachować, gdy spotkasz dzikie zwierzę? Zobacz jak uniknąć ataku!

  • Oto zasady postępowania w przypadku spotkania  z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt:
  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Zobacz zdjęcia: Łosie w Białymstoku. Dzikie zwierzęta pojawiły się na ulicy Waszyngtona i przy Bema

Łosie w Białymstoku. Zwierzęta pojawiły się na ulicy Waszyngtona

Łosie w Białymstoku 01.05.2020. Dzikie zwierzęta pojawiły si...

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

  • Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ w Białymstoku.

Zobacz: łoś wtargnął do sklepu w Sokółce

Popatrz, co nagrał nasz Internauta: Dzikie w mieście nie boją się już ludzi

Internauta zarejestrował, jak przebiega łoś przez ulicę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna