Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok na niebiesko. Tak świętowaliśmy światowy dzień autyzmu [ZDJĘCIA]

agsa
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, kościół św. Rocha, kościół farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, budynek PGE Dystrybucja, budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz budynek Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej "Rozwiń Skrzydła" we workowy wieczór zaświeciły się na niebiesko. To coroczna akcja, która ma przypomnieć o osobach z autyzmem.

Inny, dziwny, nie można się z nim dogadać... Osób z autyzmem jest wśród nas więcej, niż mogłoby się wydawać. To ludzie wartościowi, bardzo często świetnie sobie radzący w otaczającym je świecie. Ale bardzo często też trzeba im w tym nieco pomóc.

Autyzm nie jest chorobą, tylko całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego tak ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat. Właśnie po to, by przypomnieć o osobach z autyzmem, jest międzynarodowy dzień autyzmu.

Czytaj też: Szpital w Hajnówce: Kupią nowy sprzęt do opieki nad obłożnie chorymi

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest w dniu 2 kwietnia. Został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W tym kolorze podświetlanych jest wówczas wiele budynków i obiektów architektury w różnych miastach.

Tak było również i w Białymstoku. Na niebiesko zostały podświetlone: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, kościół św. Rocha, kościół farny, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej, budynek PGE Dystrybucja, budynek Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz budynek Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej "Rozwiń Skrzydła". A przed Teatrem Dramatycznym spotkały się osoby z autyzmem, ich rodziny, nauczyciele i terapeuci oraz wszystkie osoby chcące okazać swą solidarność z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju.

Dolegliwości zdrowotne zdarzają się każdemu, jednak skonsultowanie ich z lekarzem nie zawsze jest proste. Nie chodzi tylko o kolejki do specjalistów – by się w nich ustawić, trzeba mieć bowiem w większości przypadków skierowanie wystawione przez lekarza POZ. Nikt nie potrzebuje skierowania na wizytę u ginekologa, onkologa, psychiatry, wenerologa i dentysty, ale są też pewne grupy osób, które nie muszą mieć skierowań także do pozostałych specjalistów. Kto może chodzić do lekarzy bez skierowania? Sprawdź, czy ten przywilej należy się również tobie!

Do lekarza specjalisty bez skierowania? Sprawdź, komu i kied...

Kwiecień ostatnim miesiącem na rozliczenie się z fiskusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Białystok na niebiesko. Tak świętowaliśmy światowy dzień autyzmu [ZDJĘCIA] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna