MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Rekolekcje duchowieństwa dekanatu bielskiego i jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka

Piotr Łozowik
15 kwietnia 2021 roku w cerkwi św. archanioła Michała w Bielsku Podlaskim odbyły się rekolekcje duchowieństwa dekanatu bielskiego. Uroczystościom przewodniczył abp bielski Grzegorz. Tego dnia również ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, dziekan dekanatu bielskiego i proboszcz parafii Michajłowskiej obchodził jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich.

Ksiądz mitrat Leoncjusz Tofiluk, urodził się 30 sierpnia 1935 roku w Klejnikach, W 1955 roku, po ukończeniu seminarium Seminarium Duchownego w Warszawie, rozpoczął pracę jako psalmista w Olsztynie. 8 kwietnia 1956 roku został wyświęcony na diakona, a 15 kwietnia na kapłana. Pierwszą parafią ks. Leoncjusza Tofiluka był Szczecinek, zaś w 1958 roku został wikariuszem w Parafii św. Mikołaja w Hajnówce. Pełnił tam obowiązki psalmisty-dyrygenta, prowadził chór, służył w cerkwi filialnej w Orzeszkowie. W lipcu 1979 roku ks. Leoncjusz Tofiluk został mianowany proboszczem Parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim.

ZOBACZ WIDEO

W Bielsku potwierdził, że jest wybitnym kaznodzieją, ale i organizatorem. Dzięki niemu zaczęły się odbywać obozy, półkolonie, zimowiska, pielgrzymki, zorganizował bogato wyposażoną bibliotekę, uruchomił małą drukarnię poligrafii oraz rozpoczął wydawanie czasopisma "Łampada ". Od 1983 roku prowadził obozy ikonograficzne, początkowo na św. Górze Grabarce, potem na plebanii i w innych rejonach Polski. W 1991 r. ks. Leoncjuszowi Tofilukowi udało się doprowadzić do skutku swoje największe dzieło jakim jest powołanie do życia szkoły ikonograficznej. Początkowo szkoła mieściła się przy parafii. W 1995 roku została wpisana do rejestru szkół niepublicznych pod nazwą Policealne Studium Ikonograficzne z siedzibą przy ul. Żwirki i Wigury. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Dyrektorem od początku jest ks. Leoncjusz Tofiluk. Duchowny wiele czasu i energii poświęcał pracy duszpasterskiej i charytatywnej, pomagał potrzebującym i odwiedzał chorych, niemogących uczestniczyć w nabożeństwach. Pełnił funkcję kapelana w szpitalu, prowadził lekcje języka cerkiewnosłowiańskiego.

CZYTAJ TAKŻE
Bielsk Podlaski. Wręczenie orderu Św. Marii Magdaleny Helenie Nikkanen

Ksiądz Tofiluk jest człowiekiem wielu talentów, pisze ikony, jest wykwalifikowanym złotnikiem, od wielu lat przewodniczy jury podczas Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Ks. Leoncjusz Tofiluk otrzymał wszystkie możliwe nagrody cerkiewne, ale także wielokrotnie był nagradzany przez władze świeckie. Został laureatem XVIII edycji Konkursu o Medal i Nagrodę Zygmunta Glogera, otrzymał nagrodę III stopnia za zasługi dla rozwoju malarstwa religijnego i utworzenie jedynej w Polsce szkoły pisania ikon, został nagrodzony Złotą Odznaką Zasłużony Białostocczyźnie, Nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, oraz Nagrodą im. Św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego. W dniu 16 maja 2014 r. Ks. mitratowi Leoncjuszowi Tofilukowi przyznano Medal "Zasłużony dla Miasta Bielsk Podlaski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna