Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Żemerwa skończyła 20 lat! Huczny jubleusz popularnej grupy trwał dwa dni. Tłumy gości, wykonawcy z kraju i z zagranicy

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Studziwody - Bielsk Podlaski - Szastały, 6-7.05.2023
Studziwody - Bielsk Podlaski - Szastały, 6-7.05.2023 Witold Lewczuk
6 i 7 maja znany i lubiany zespół folklorystyczny z bielskich Studziwód - Żemerwa - obchodził swój okrągły jubileusz. Grupa koncertuje i edukuje już od 20 lat! Punktem kulminacyjnym był koncert, który szczelnie wypełnił salę widowiskowo-kinową Bielskiego Domu Kultury.

Bogaty program obchodów jubileuszu Żemerwy

20 lat to poważny wiek. Członkowie popularnego zespołu folklorystycznego z regionu postanowili połączyć swoje święto z corocznym wydarzeniem jakie organizują - "Tam po majowuj rosi". Zaczęło się w sobotę, 6 maja - na św. Jurija (św. Jerzego). Pieśni wiosenne wykonywano już w siedzibie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Później dokonano obchodu zasiewów żyta z korowajem na polu Staryje Poruby.

Zobacz również: Podlasko-Poleskie Spotkania Wiosenne „Tam po majowuoj rosie”

Uczestnicy wydarzenia przenieśli się na godzinę 16 do Bielskiego Domu Kultury, gdzie w holu odbyła się mini potańcówka połączona z prezentacją nowej płyty grupy Hajda Banda. Koło godziny 16:30 odbyła się premiera etno - muzycznego filmu "Tam za liesom, za borom ...", który opowiada o życiu i twórczości Katarzyny Tichoniuk, białoruskiej, podlaskiej śpiewaczki ze wsi Zbucz. Pieśni Katarzyny Tichoniuk, należą do klasyki muzyki tradycyjnej podlaskich Białorusinów. Swoim kluczem słowno-muzycznym sięgają czasów dawnej Rusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Koncert jubileuszowy Żemerwy

Przed godziną 18 rozpoczął się koncert z udziałem licznych zespołów, śpiewaczek i śpiewaków z regionu, ale i dalszych części kraju jak i z zagranicy.

Studziwody - Bielsk Podlaski - Szastały, 6-7.05.2023
Studziwody - Bielsk Podlaski - Szastały, 6-7.05.2023 Piotr Łozowik

W koncercie wzięli udział, prócz jubilata, m.in.:

  • Hamanina - Białoruski zespół folklorystyczny działający w Mińsku, jego liderką jest Natalia Sazanowicz.
  • Abra - Łotewska grupa muzyki tradycyjnej, założona i kierowana przez Eduardsa Klintsa.
  • Raman Arłou - białoruski muzyk i wokalista
  • Kwartet Scholi Węgajty z Olsztyna, którą kieruje Johann Wolfgang Niklaus
  • Antoni Nowicki (skrzypce) i Juliusz Kublik (harmonia pedałowa)
  • śpiewaczka Katia Tichaniuk ze wsi Zbucz (bohaterka premierowego filmu)
  • Wiera Niczyporuk z zespołu Malinki z Malinnik
  • Grupa śpiewu męskiego Osoczniki
  • Wioletta Nikołajenko - śpiewaczka i pedagog kultury tradycyjnej z Rygi, współtworząca zespół rodzinny "Bierendiejka"
  • Bukóń - Kapela góralska z Jabłonkowa w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego,
  • Hajda Banda - grupa warszawsko-podlaska

Ostatnim akcentem jubileuszu był obrzęd wołoczebny, podczas którego śpiewacy i muzycy odwiedzili z pieśniami i życzeniami domy gospodarzy w Szastałach k. Bielska Podlaskiego. Wieś na kilka godzin napełniła się gwarem, muzyką i śpiewem!

Żemerwa

W 2003 roku w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zorganizowane były warsztaty "Lato z tradycją". Jednym z punktów programu był tradycyjny śpiew. Z tego zrodziła się idea założenia grupy śpiewaczej przez grupę gimnazjalistek. Grupa ta nazywa się dzisiaj Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów "Żemerwa". Głównym założeniem zespołu było zachowanie tradycyjnej kultury muzycznej oraz języka naszego regionu dla przyszłych pokoleń.

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Położone na przedmieściu Bielska Podlaskiego etnograficzno-historyczne Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach ma charakter skansenu. Placówkę założył Doroteusz Fionik w 1986 roku. Stała ekspozycja mieści się tu w pochodzącej z 1925 roku zabytkowej chałupie białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823 roku rodziny Antychowiczów. W skład skansenu wchodzi również spichlerz z 1935 roku. Na całym terenie Muzeum znajdują się drewniane rzeźby.

Poza organizowaniem wystaw czasowych, półkolonii dla dzieci i młodzieży, warsztatów rękodzieła ludowego oraz kultywowaniem tradycyjnego podlaskiego śpiewu i tańca, w Studziwodach są także wydawane publikacje i periodyki służące rejestracji historii, języka i życia codziennego białoruskich mieszkańców Podlasia i Polesia. Muzeum wydaje książki i nieoceniony kwartalnik historyczny "Bielski Hostineć" (od 1998 roku).

Zobacz film "Pryweli nas siudy pieśni waszych Bat'kuow", który opowiada roli śpiewu w życiu naszych przodków, a także o początkach grupy Żemerwa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna