Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bociany zbierają się do odlotu z Polski do Afryki. Mogą przelecieć nawet 10 tysięcy kilometrów! Co wiecie o ich wędrówce?

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Dla wielu bocian to symbol Polski. Jego wielkość i wyjątkowy wygląd, a także fakt, że często mieszka blisko człowieka sprawia, że jest bardzo lubianym ptakiem. Jego obecność na naszym kontynencie jest ściśle powiązana z porą roku. Tego lata bociany wyjątkowo wcześnie zaczęły opuszczać Polskę by rozpocząć podróż do Afryki, a co Wy wiedziecie o bocianach?

Spis treści

Bocianie sejmiki

Bociany wraz z pierwszymi oznakami zimy, odlatują do “ciepłych krajów”. Przygotowania bocianów do odlotu to tzw. sejmikowanie, które rozpoczyna się zazwyczaj w sierpniu. Ten fenomen zauważalny jest od wieków. Bociany zbierając się w miejscach wspólnego żerowania, po których następuje wylot mający miejsce zazwyczaj w połowie sierpnia. Bociany zbierają się do odlotu, spędzając ostatnie chwile w Polsce na żerowiskach – łąkach.

Co wiecie o wędrówkach bocianów?
Co wiecie o wędrówkach bocianów? archiwum

Gdzie odlatują bociany?

Ostateczna trasa bocianów różni się od ich pierwotnych krajów pochodzenia. Wszystkie bociany odlatują z Polski do Afryki, przez Turcję oraz cieśninę Bosfor. Zaś bociany z zachodnich części Europy wybierają drogę przez Hiszpanię i cieśninę Gibraltar. Ptaki starają się lecieć nad lądem, aby korzystać z unoszących się nad nim ciepłych prądów. Bociany dolatują nawet do RPA, jednak większość z nich nie przekracza równika, decydując się pozostać na sawannie.

Niebezpieczne wędrówki do "ciepłych krajów"

"Polskie" bociany przebywają około 16 tysięcy kilometrów w obie strony, a cały przelot może trwać do dwóch miesięcy. Sama podróż jest niebezpieczna i dla wielu ptaków zakończy tragicznie. Według badań ornitologów, nawet 60 procent osobników nie przeżywa trudów pierwszej wędrówki.

Dlaczego bociany nie zostają w Afryce?

Migracja bocianów wynika z temperatur i klimatu utrzymującego się na dwóch kontynentach w tym samym czasie. Bociany wylatują z Europy aby uniknąć zimna i lodowych pokryw na ziemi, która uniemożliwia im zdobycie pokarmu. Z kolei w Afryce w okresie letnim panują niezwykle wysokie temperatury i susze. Bociany nie są w stanie odchować młodych z tak suchym i pozbawionym pokarmu otoczeniu. Stąd wracają do miejsc lęgowych, znajdujących się w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna