Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boćki. Z rozmów z seniorami tworzą most do historii

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
Magdalena Stopa (z lewej) i Teresa Modzelewska mają 40 nagranych wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy. Ale to nie koniec
Magdalena Stopa (z lewej) i Teresa Modzelewska mają 40 nagranych wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy. Ale to nie koniec Archiwum prywatne
Magdalena Stopa i Teresa Modzelewska nagrały wspomnienia już 40 najstarszych mieszkańców gminy w powiecie bielskim. Te opowieści to opis historii i skomplikowanych losów ludzi.

- Kiedyś, jako dzieci chodziliśmy w pole boso, a jak było mokro, to tylko portki podciągaliśmy - opowiadał Magdalenie Stopie Sergiusz Lewczuk z Sasin w gminie Boćki.

Teresa Modzelewska i Magdalena Stopa założyły Fundację „Okolica” i w ramach projektu „Most do historii” nagrały wspomnienia 20 ponad 80-letnich mieszkańców gminy. Wcześniej we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem Klekociaki zarejestrowały wspomnienia 20 innych seniorów. W ostatnią niedzielę podsumowały swe działania.

- We wspomnieniach naszych rozmówców często pojawiają się opisy, że już w wieku sześciu-siedmiu lat byli angażowani do pracy w polu - opowiadała Stopa. - Z punktu widzenie dzisiejszych zasad wychowania to nie do pomyślenia. Ale nawet na starych zdjęciach - mimo powszechnej wówczas biedy - widać dużo ciepła i serdeczności.

Rozmówcom założycielek „Okolicy” przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. Ich dzieciństwo przypadało na lata 20. i 30., a młodość - na czasy II wojny światowej. Niektórzy walczyli na frontach, inni trafiali na zsyłki, wielu straciło bliskich.

- We wspomnieniach przewija się też wątek bieżeństwa, czyli masowej ucieczki mieszkańców tych stron na wschód przed frontem I wojny światowej - mówiła Modzelewska. - Ale nie tylko czasy wojenne były ciężkie. Powroty, układanie sobie życia, walka z bieda po jednej i drugiej wojnie nie były łatwe.

- Nagrania opracowane są według standardów archiwalnych. Trafiają do archiwum nagrań biograficznych w Polsce prowadzonego przez Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią - wyjaśniała Stopa. - Płytę z kopią takich nagrań przekazujemy rozmówcy i jego rodzinie oraz bibliotece w Boćkach

W niedzielnym spotkaniu wzięło udział wielu boćkowskich seniorów i ich rodzin.

- Nagrane wspomnienia to naprawdę cenne źródło historyczne - gratulował Zbigniew Romaniuk, historyk i autor monografii gminy.

Ale zdobywanie nagrań to niełatwa praca. Do dziś wiele osób nie chce dzielić się swymi wspomnieniami. Mimo to obie panie nie poddają się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna