Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Białostoczanie zdecydują o podziale 12 mln zł

mg
Michał Freino zgłosił budowę miastecz ka ruchu drogowego. Jego propozycję oceniono pozytywnie
Michał Freino zgłosił budowę miastecz ka ruchu drogowego. Jego propozycję oceniono pozytywnie W. Wojtkielewicz
Już po raz drugi będziemy głosować na inwestycje zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Najlepsze pomysły wybieramy od piątku.

Są boiska, siłownie, place zabaw, centra sportowe, tor szutrowy. Nie brakuje również remontów ulic, czy alejek parkowych. Do tego pomniki m.in. Babci i Dziadka. Takie pomysły zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2015 rok zostały pozytywnie ocenione. Od piątku będziemy mogli wskazać te najciekawsze.

- Oceniono wszystkie złożone projekty. Na etapie formalnym odrzucono pięć projektów. Po analizie merytorycznej odpadło 41 - wylicza Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku.

Powody odrzucenia były różne: niezgodność z prawem, czy miejskim planem zagospodarowania, przekroczenie ustalonej górnej wartości pomysłu (3 mln zł) albo naruszenie własności osób trzecich.

Pozytywnie ocenione pomysły zostały podzielone na duże (ogólnomiejskie) i małe (osiedlowe) projekty inwestycyjne. Tych pierwszych jest 24. Ich wartość to w sumie 56 mln zł.

Tu wśród propozycji znalazły się m.in. remont ul. Czystej, rozbudowa kolorowej fontanny na Plantach, wielofunkcyjne boisko przy podstawówce przy ul. Stromej, kładka pieszo-rowerowa nad ul. gen. Sulika, tor dla sportów motorowych na Krywlanach, czy plac zabaw na Plantach. Do wyboru będą też 32 projekty osiedlowe warte w sumie 7 mln zł. To m.in. boisko przy SP nr 4 przy ul. Częstochowskiej, siłownia na świeżym powietrzu na osiedlu Piaski, czy Dziesięciny II albo plac zabaw na Dojlidach Górnych.

Które pomysły znajdą uznanie białostoczan okaże się wkrótce. Głosowanie rusza 20 czerwca i potrwa 10 dni. Na projekty będzie mógł zagłosować mieszkaniec Białegostoku, który do dnia rozpoczęcia głosowania (20 czerwca) ukończył 16 lat i jest zameldowany w mieście. Prawo wyboru mają też osoby, które mieszkają w Białymstoku, tu znajdują się w rejestrze wyborców i ukończyły 18 lat. Oznacza to, że w głosowaniu mogą brać udział także zarejestrowani studenci białostockich uczelni.

Głosować będzie można przez internet lub w punktach konsultacyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna