Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Grajewo. Wygrał nowy plac zabaw

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Miejscy urzędnicy w czwartek policzyli wszystkie głosy. Przypomnijmy, że mieszkańcy Grajewa na zgłoszone projekty głosowali od 1 do 14 marca.
Miejscy urzędnicy w czwartek policzyli wszystkie głosy. Przypomnijmy, że mieszkańcy Grajewa na zgłoszone projekty głosowali od 1 do 14 marca. UM Grajewo
Na projekt zgłoszony przez radną Monikę Stefańską oddało głos 1607 grajewian. Wygraną projektowi zapewniła przewaga 48 głosów.

Konstrukcja dwuwieżowa, zjeżdżalnia, ścianka do wspinaczki, elementy linowe, bujaki sprężynowe, karuzela, pomost wiszący oraz stoły do gry w szachy i ping ponga - powstaną przy ulicy Strażackiej w ramach realizacji budżetu obywatelskiego. Projekt budowy nowoczesnego placu zabaw zdobył uznanie w oczach mieszkańców Grajewa i pokonał 14 innych pomysłów.

Wypoczynek i edukacja

A wśród nich znalazły się m.in. budowa parkingów, wykonanie murali, wyposażenie szkół, a także zakup systemu personalizacji głosowań radnych Rady Miasta Grajewo - ten projekt cieszył się najmniejszą popularnością i zdobył jedynie 36 głosów.

Drugie miejsce z liczbą 1559 głosów zajął projekt wyposażenia pracowni matematycznych i przyrodniczych ZSM nr 1 w Grajewie w pomoce dydaktyczne umożliwiające uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i poszerzanie oferty zajęć pozalekcyjnych.
Natomiast trzecie miejsce z 1532 głosami zajął pomysł rozbudowy bazy dydaktycznej i infrastrukturalnej ZSM nr 1 w Grajewie w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu .

W sumie w tegorocznym budżecie obywatelskim o 100 tys. zł starało się 15 projektów. W początkowej fazie było ich 16, ale proboszcz jednej z parafii, który złożył projekt na budowę przykościelnego parkingu - ostatecznie wycofał się.

Sporo nieważnych kart

Pełnoletni mieszkańcy Grajewa na zgłoszone projekty głosowali od 1 do 14 marca. W sumie do magistratu wpłynęło 5 tys. 206 kart do głosowanie (na każdej karcie głosujący mógł zaznaczyć dwa wybrane przez siebie projekty przyp. red.) Wśród tej liczby aż 685 kart było nieważnych. Dlaczego?
Głównie poprzez brak danych adresowych, błędny lub niewpisany pesel, nieprawdziwe dane osobowe. Urzędnicy wnikliwie sprawdzili wszystkie karty i ostatecznie 4 tys. 521 było ważnych.

- Zainteresowanie z jakim spotkała się idea budżetu obywatelskiego w Grajewie bardzo mnie cieszy - przyznaje Adam Kiełczewski, burmistrz Grajewa. - Z nadesłanych wniosków wyłania się portret ludzi zainteresowanych swoim otoczeniem, mających pomysły na wygląd miejskiej przestrzeni. Budżet obywatelski stał się narzędziem poprawy jakości życia w mieście. Narzędziem przekazanym do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.
Magistrat planuje także realizować go w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna