Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum nie będzie straszyć

Rafał Bieńkowski
Zdaniem Andrzeja Merchelskiego z Grajewa, starymi budynkami przy pl. Niepodległości miasto powinno zająć się już dawno. Zniszczone kamienice szpecą okolicę.
Zdaniem Andrzeja Merchelskiego z Grajewa, starymi budynkami przy pl. Niepodległości miasto powinno zająć się już dawno. Zniszczone kamienice szpecą okolicę.
Jest szansa, że zaniedbane centrum miasta zmieni się nie do poznania.

Stare, obdrapane kamienice, cuchnące osiedlowe śmietniki - taki jest, niestety, widok centrum Grajewa. Chodzi m.in. o pl. Niepodległości. Jak się dowiedzieliśmy, miasto przygotowuje program pn. "Rewitalizacja centrum Grajewa i terenów powojskowych", którego celem będzie zmiana wizerunku "serca" miasta.

Jeszcze w tym miesiącu cała dokumentacja zostanie przedstawiona radzie miasta. Nie można jednak dokładnie stwierdzić, kiedy prace ewentualnie miałyby się rozpocząć.

Tanio nie będzie

- Dobrze, że chcą coś zrobić, bo to śmietnik w środku miasta! - mówi Andrzej Merchelski, grajewianin, którego spotkaliśmy właśnie na pl. Niepodległości. - Szczury siedzą na schodach, tak tutaj jest brudno. Budynki są w fatalnym stanie.

Niedługo ten widok nie będzie solą w oku mieszkańców i lokalnych władz. W ramach wspomnianego programu miasto chce poprawić stan techniczny budynków nie tylko na pl. Niepodległości, ale także na ulicach Piłsudskiego, ks. J. Popiełuszki, Kilińskiego oraz na terenach po jednostce wojskowej przy ul. Wojska Polskiego (po stronie straży pożarnej).

Całkowity koszt inwestycji wyniesie kilka milionów złotych, co stanowi duże obciążenie dla budżetu miasta. Niezbędne będzie więc w tej sytuacji pozyskanie środków finansowych m.in. z funduszy unijnych.
- Celem rewitalizacji jest polepszenie jakości życia - mówi Anna Borawska z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji Urzędu Miasta. - Ten cel może być osiągnięty poprzez działania inwestycyjne, zwłaszcza remontowo-budowlane oraz programy społeczno-gospodarcze. Opracowywany program określi zasady zbywania lub utrzymania majątku komunalnego. Program to jednak dopiero pierwszy krok.

Poprzez takie działanie, miasto chce także nakłonić właścicieli nieruchomości prywatnych do poprawy stanu technicznego budynków. Planowana rewitalizacja ma m.in. zachęcić ludność do zamieszkania i inwestowania w śródmieściu, które do tej pory nie cieszyło się dobrą sławą.

Oceniają program

Wiadomo już, że część najbardziej zaniedbanych budynków zostanie wyburzona.
- Zabudowania zostaną poddane ocenie technicznej. Wtedy będzie wiadomo, które budynki będą zburzone - mówi Borawska.

Na zlecenie urzędu miasta, suwalska pracownia projektowa ARCHI-PLAN opracowała projekt programu rewitalizacji uwzględniający kilka wariantów. W czerwcu odbyło się spotkanie z właścicielami nieruchomości położonych w centrum Grajewa oraz posiedzenie Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, na którym wstępnie zaopiniowano program.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna