MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny biletów na podróże PKP zostaną obniżone? Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zerowego VAT-u

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe
Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu prac nad obniżeniem cen biletów PKP, które w tym roku znacząco wzrosły. Rozważanych jest kilka rozwiązań, spośród których najczęściej wymienia się zerową stawkę VAT, jednak szczegółowe plany resortu nie są znane. Obniżki cen biletów oraz ulgi na przejazdy transportem publicznym wprowadzono już w kilku europejskich krajach.

W ubiegłym tygodniu PKP poinformowało o wprowadzeniu nowych, wyższych cen biletów za przejazdy koleją. Spółka tłumaczyła, że zmiany spowodowane są rosnącymi cenami energii oraz wysoką inflacją. Według prognoz PKP IC zapłaci w tym roku za prąd trzykrotnie więcej w porównaniu do 2019 roku.

Od 11 stycznia ceny biletów w pociągach IC/TLK wzrosły średnio o 11,8 proc., natomiast Pendolino o 17,8 proc. Jak wyjaśniał rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś, różnica pomiędzy wymienionymi kategoriami wynika z tego, że "spółka PKP Intercity ceny biletów na połączenia dotowane może podnieść tylko w ograniczonym zakresie". Dlatego też w tym przypadku podwyżki były nieco niższe od poziomu inflacji.

Rząd chce obniżyć ceny biletów PKP

Inflacja sprawiła, że podrożało niemal wszystko, w tym transport, jednak skala podwyżek, jakie wprowadziło PKP, wywołało społeczne oburzenie. Ostatnio zareagowało na to Ministerstwo Finansów, które zaczęło rozważać wprowadzenie rozwiązań, umożliwiających obniżenie cen biletów kolejowych.

Analizujemy różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym, jak i pozapodatkowym – przekazał Radiu ZET resort finansów.

Niewykluczone, że stawka VAT na bilety kolejowe zostanie obniżona do zera (obecnie 8 proc.). Do niedawna wprowadzenie tej zmiany byłoby niemożliwe, lecz za sprawą unijnej dyrektywy z ubiegłego roku państwa członkowskie mogą wprowadzać obniżkę VAT-u na przewóz osób bez konsultacji z Komisją Europejską.

Polskie władze szykowały obniżkę VAT do 0 proc. już w 2020 roku, lecz wtedy Komisja Europejska odrzuciła polski wniosek z powodów proceduralnych. Ze względu na trwający kryzys niższy podatek na bilety wprowadzono między innymi w Finlandii (z 10 do 0 proc.). Zakres obniżki obejmuje tam nie tylko kolej, ale też podróże statkami, samolotami, autobusami, a nawet taksówkami. Fińskie ulgi tam obowiązywały do maja 2023 roku.

Co ciekawe, ceny biletów kolejowych mogły wzrosnąć nawet o 50 proc. Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, przed większymi podwyżkami uchroniła nas dopłata z rezerwy premiera w wysokości 575 mln złotych. Łączna dotacja dla kolei na ten rok wyniosła natomiast 1,3 mld złotych.

Jak tanio podróżować PKP?

Po wprowadzeniu podwyżek przez PKP pasażerowie szukają sposobów na obniżenie kosztów podróży. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy dotyczą nas następujące ulgi ustawowe:

  • ulga 100 proc. – dzieci do 4 lat oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, służb celnych oraz żołnierze Żandarmerii wojskowej w trakcie wykonywania czynności służbowych,
  • ulga 95 proc. – opiekun towarzyszący lub przewodnik osoby niewidomej albo osoby, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji,
  • ulga 93 proc. – osoby niewidome (niezdolne do samodzielnej egzystencji),
  • ulga 78 proc. – dzieci, młodzież i studenci z niepełnosprawnościami lub ich rodzic/opiekun, ofiary działań wojennych (niezdolne to samodzielnej egzystencji) oraz żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową,
  • ulga 51 proc. – studenci do 26. roku życia, doktoranci do 35 roku życia, słuchacze kolegiów nauczycielskich,
  • ulga 49 proc. – rodzice z Kartą Dużej Rodziny (tylko pociągi osobowe i pospieszne), dzieci w okresie od rozpoczęcia rocznego przygotowania przeszklonego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej (z uprawnieniami szkoły publicznej) do 24 roku życia,
  • ulga 37 proc. osoby niewidome (zdolne do samodzielnej egzystencji), posiadacze aktualnej Karty Polaka, rodzice z Kartą Dużej Rodziny,
  • ulga 33 proc. – nauczyciele przedszkoli i szkół, nauczyciele akademiccy, emeryci, renciści.

Po wprowadzeniu przez PKP IC cen dynamicznych można też „upolować” kilkudziesięcioprocentowe zniżki. Wystarczy kupić bilet z większym wyprzedzeniem (maksymalnie miesiąc), by cieszyć się sporym rabatem. Tańsze są również połączenia o mniejszym zainteresowaniu podróżnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ceny biletów na podróże PKP zostaną obniżone? Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zerowego VAT-u - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna