Spis treści
Średnie ceny produktów rolnych w Polsce mamy znać szybciej
System jest przestarzały i czas na zmianę. Tak najwyraźniej uznało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sięgamy po przykład dla tych, którzy być może nie korzystają z ZSRiR.
Gdy 22 listopada zaglądamy do biuletynów informacyjnych dotyczących rynku zbóż, okazuje się, że najnowszy raport opublikowano 16 listopada (kolejny powinien być jutro), a zawarte w nim dane obejmują tydzień 6-12 listopada. Spore opóźnienie dla tych, którzy chcieliby dostać aktualne dane. W handlu w ciągu kilku dni potrafi się sporo zmienić.
Resort poinformował 22 listopada, że podpisał umowę z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. na wykonanie nowego oprogramowania informatycznego na potrzeby Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej. Plan zakłada, że nowe oprogramowanie na potrzeby ZSRIR zostanie wykonane do czerwca 2024 r., zaś funkcjonować zacznie w lipcu przyszłego roku.
Jak działa Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej?
ZSRiR ma przede wszystkim prowadzić bieżący monitoring cen produktów rolno-spożywczych w Polsce. Resort rolnictwa wyjaśnia, jak obecny system funkcjonuje:
Dane rynkowe, zbierane w ramach ZSRIR cyklicznie (co tydzień), publikujemy na stronie MRiRW w formie biuetynów informacyjnych. Stanowią one bardzo ważne źródło bieżącej informacji cenowej, wykorzystywanej przede wszystkim przez rolników oraz przedsiębiorców działających na rynku rolno-spożywczym.
Narzędzie, którym posługują się jednostki zasilające bazę ministerstwa, powstało 20 lat temu. - Niestety jego funkcjonalności już nie spełniają oczekiwań i potrzeb użytkowników i to zarówno po stronie ekspertów MRiRW jak również przedsiębiorców, którzy co tydzień przekazują dane do ZSRIR - przyznaje ministerstwo.
Co zmieni się w nowej wersji ZSRIR?
Dzięki podpisanej w listopadzie br. umowie i współpracy MRiRW z PWPW S.A. zostanie opracowane nowe narzędzie, które spowoduje znaczącą poprawę funkcjonowania ZSRIR, m.in. poprzez:
- usprawnienie procesu przesyłania danych,
- zmniejszenie liczby popełnianych błędów,
- przyspieszenie procesu przetwarzania danych i opracowywania raportów.
Resort przekonuje, że nowe oprogramowanie zapewni łatwiejszy dostęp do danych rynkowych gromadzonych w ramach ZSRIR dla wszystkich zainteresowanych odbiorców. Przyczynić się do tego ma internetowy portal danych rynkowych ZSRIR.
- Dzięki temu będzie nie tylko możliwość pobierania gotowych raportów rynkowych, lecz także ich samodzielnego generowania wg własnych potrzeb - komunikuje MRiRW.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?