MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz. Burmistrz chce budować kolejną strzelnicę. Mieszkańcy: Nie ma ważniejszych inwestycji?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Burmistrz Choroszczy chce budować kolejną strzelnicę w mieście, ponieważ - jak mówi - ta istniejąca w miejscowej podstawówce stała się za mała.
Burmistrz Choroszczy chce budować kolejną strzelnicę w mieście, ponieważ - jak mówi - ta istniejąca w miejscowej podstawówce stała się za mała. Adrian Kuźmiuk - zdjęcie ilustracyjne
Burmistrz Choroszczy chce w Rogowie Majątku zbudować strzelnicę. Niektórzy mieszkańcy gminy mają na tan temat inne zdanie i obawy, że np. takie sąsiedztwo obniży wartość ich działek. - To nie ma w gminie ważniejszych rzeczy – pytają w mailu do redakcji.

- Podstawowe przeznaczenie tego terenu w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego to usługi sportu i rekreacji i pomimo tego, że prawnie strzelnica jest tam dozwolona, wypadałoby zapytać mieszkańców, co sądzą o planach gminy. Gdyby ludzie wiedzieli, że to ma być strzelnica, a nie np. boisko, ścianka wspinaczkowa, miasteczko rowerowe itp., pojawiłyby wątpliwości i protesty – skarżył się w mailu do redakcji mieszkaniec.

Czytaj również:

Podkreślił też, że burmistrz wiele mówi o transparentności swoich działań, ale wielu mieszkańców dowiedziało się o budowie strzelnicy… z facebookowej grupy Spotted Choroszcz.

- To strzelnica jest bardziej potrzebna gminie niż rozwój dróg, kanalizacji itp.? Nie neguję żadnego hobby, ale są inicjatywy, które przysłużyłyby się większości lokalnej społeczności, a nie tylko grupce zapaleńców, która przyjedzie odstresować się na strzelnicy – argumentował w mailu czytelnik i dodał, że ludzie nie chcą takiego obiektu w okolicy. Obawiają się hałasu, a nawet utraty wartości nieruchomości leżących w pobliżu, a planowana inwestycja leży na terenie Natury 2000 i w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Poprosiliśmy więc burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, by odniósł się do zarzutów mieszkańca gminy. Jak poinformowała rzeczniczka burmistrza, strzelnica w Rogowie Majątku była planowana jako obiekt zlokalizowany na działkach o nr: 148, 149 i na częściach działek o nr.: 158, 144/1, 150, 151, 152, 153, 154. Są to działki oddalone od domów, położone w naturalnej niecce.

- W sensie technicznym, strzelnica planowana była w ścisłym uzgodnieniu i konsultacjach z przedstawicielami Wojskowej Akademii Technicznej i Ministerstwa Obrony Narodowej, jako 6-stanowiskowy obiekt o długości 100 m. Nowoczesny, bezpieczny, przeznaczony do prowadzenia szkoleń, treningów, zawodów, z pełnym ogrodzeniem, zadaszeniem i koniecznym zabezpieczeniem. Wykonany zgodnie z wymogami dla takich inwestycji – zapewniła Urszula Glińska.

Czytaj również:

Wyjaśniła też, że na strzelnicy można będzie korzystać z broni pneumatycznej, sportowej, krótkiej oraz długiej centralnego zapłonu do strzelań sportowych lub myśliwskich. Obiekt miałby charakter otwarty i mogliby z niego korzystać zarówno amatorzy (z pozwoleniem na broń), wojsko (zawodowe i ochotnicze), służby mundurowe oraz organizacje paramilitarnych i rekonstruktorzy historycznych.

- Zgodnie z zasadami dotacji, strzelnica powinna być udostępniana przez 80 godz. Siłom Zbrojnym RP, przez 20 godz. – organizacjom pozarządowym i przez 20 godz. uczniom szkół. Powstanie strzelnicy w Majątku Rogowo było konsultowane z instruktorami i użytkownikami, działającej już w Szkole Podstawowej w Choroszczy (4 stanowiska) strzelnicy pneumatycznej. Korzystają z niej uczniowie i dorośli. Regularnie 20 osób, a poza tym osoby od 8 do nawet 70 lat. Strzelnica ta stała się obiektem zbyt małym, stąd idea budowy nowej – tłumaczyła rzeczniczka burmistrza Wardzińskiego.

Czytaj również:

Urszula Glińska zapewniła, że zanim gmina przystąpiła do realizacji inwestycji, przeprowadziła konsultacje z wymienionymi interesariuszami, sołtysami okolicznych wsi i z radnymi. Szerokie konsultacje objęły też organizacje historyczne, w tym Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała”, które zawsze popierało budowę strzelnicy: - Ze względu na parametry techniczne, gmina nie musiała uzyskać decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeśli chodzi o finansowanie strzelnicy w Majątku Rogowo to 5 mln zł pochodzi z MON, a 1,3 mln zł z budżetu Choroszczy. Na razie gmina stara się o pozwolenie na budowę, więc trudno określić, kiedy strzelnica będzie gotowa – przyznała rzeczniczka burmistrza Choroszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Choroszcz. Burmistrz chce budować kolejną strzelnicę. Mieszkańcy: Nie ma ważniejszych inwestycji? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna