MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz. Znowu losowano granty na fotowoltaikę dla mieszkańców. Tym razem z publicznością [zdjęcia]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W samo południe w Choroszczy komisja losowała szczęśliwców, którzy otrzymają granty na montaż fotowoltaiki. Było to drugie losowanie. Pierwsze, po publikacjach mediów i skargach mieszkańców, unieważnił Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i zalecił jego powtórkę. W środę (23.06) burmistrz zalecenie wykonał.

Tym razem losowanie, które odbywało się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu - bezpośrednio oglądało ponad 20 choroszczan, a gmina na swojej stronie prowadziła również transmisję internetową.

Choroszczanie ubiegali się o granty na refundację zakupu i montażu fabrycznie nowych instalacji OZE sięgające 65 proc. wydatków kwalifikowanych – do 54 tys. zł brutto. Dla instalacji o mocy do 5 KWP - do 6 tys. zł brutto za 1 kWp, a powyżej 5 kWp – do 5,5 tys. zł brutto za 1 kWp.

Czytaj również: Urząd marszałkowski zalecił, więc granty na montaż fotowoltaiki w gminie Choroszcz będą losowane jeszcze raz

- Przyszedłem na losowanie, ale już za pierwszym razem powinniśmy mieć taką możliwość. W kwietniu byłem na liście rezerwowej i jeśli teraz się to powtórzy do nikogo nie będę miał żalu, bo jestem tu i wszystko widzę. Poprzednio, gdy dzwoniłem i pytałem o termin losowania i kto je będzie prowadził, enigmatycznie odpowiedziano mi, że jakieś organizacje. Tymczasem od razu można było zaprosić ludzi albo prowadzić transmisję online. Dzisiaj wszystko jest jawne, więc nie mam żadnych pretensji - mówi Sławomir Tatarzyński.

Do nowego losowania została powołana nowa komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele: oddziału Honorowych Dawców Krwi z Choroszczy, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, emerytów oraz dwoje pracowników magistratu. Do przezroczystego pojemnika trafiały kartki z numerami nadanymi przez urząd poszczególnym wnioskom. Pracownik komisji losował, odczytywał głośno numer, który po chwili pojawiał się na ekranie.

Czytaj również: Choroszcz. Po protestach mieszkańców burmistrz Robert Wardziński oddaje wylosowany grant na fotowoltaikę

- Tak powinno być od razu. Zobaczymy losowanie wszystkich numerów, więc nie ma szans, że któryś zostanie w tym szklanym pojemniku. Od razu poznamy mery, które będą na liście podstawowej (czyli z grantami) i na liście rezerwowej. Wszystko odbywa się na oczach ludzi, jest przejrzyste i w porządku. Tego chcieliśmy, choć nadal nie rozumiem, dlaczego nie można było tak zrobić wcześniej - dodaje Marek Turowski.

- Jestem strasznie ciekawa wyników, bo poprzednio się nie udało. Teraz wszystko jest jawne, oczywiste i o to nam chodziło. Losowanie jest nagrywane, a wyniki publikowane na ekranie. Nawet wytłumaczono nam zasady losowania, więc dzisiaj po prostu jest sprawiedliwie - podkreśla Maria Wiśniowolska

Czytaj również: Choroszcz. Burmistrz wyjaśnia, jak to było z losowaniem grantów na fotowoltaikę, ale nie wszystko... [zdjęcia]

Wnioski dotyczyły czterech grup: obszaru wiejskiego i instalacji do 5 kWp oraz powyżej 5 kWp, oraz obszaru miejskiego w identycznym podziale mocy. Mieszkańcy złożyli 272 wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, ale po ocenie formalnej odrzucono 12, więc w losowaniu uczestniczyło 260 wniosków we wszystkich kategoriach. Granty otrzyma 65 osób.

Na pierwszy ogień poszły wnioski z kategorii obszar wiejski do 5 kWp. Było ich 108, granty otrzyma 38, a pierwszy wylosowany i szczęśliwy numer to 32.

Pełna lista wniosków z listy podstawowej i rezerwowej (już z nazwiskami) zostanie opublikowana na stronach magistratu w ten czwartek (24.06).

Chcieliśmy zapytać burmistrza Choroszczy - który wobec protestów mieszkańców zrezygnował ze swojej dotacji - czy ponownie złożył wniosek o grant, ale jego telefon milczał. Tak, jak zresztą telefony kilku innych VIP-ów, którzy w pierwszym losowaniu wygrali granty. O odpowiedź poprosiliśmy więc rzeczniczkę.
Jak nas poinformowała, w losowaniu uczestniczyły wszystkie wnioski, które na 30.04. 2021 r. (pierwsze losowanie) spełniały wymogi formalne. Wniosek Roberta Wardzińskiego również. Nie został on wycofany, by "nie zaburzać uprzednio ustalonej numeracji".
- Jednak, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, w przypadku wylosowania, burmistrz nie przyjmie grantu i odstąpi swoje miejsce osobie z listy rezerwowej - informuje Urszula Glińska.

Czytaj również: Choroszcz. Wyniki konkursu na granty na fotowoltaikę podzieliły mieszkańców gminy. Rezerwowi i ci co wygrali

Co ciekawe, zasiadający w komisji pracownik urzędu zapowiedział, że film z losowania - ze względu na wymogi RODO - nie zostanie opublikowany. Będzie jedynie służył jako materiał pomocniczy do czynności kontrolnych.

- Każde działanie samorządu musi być działaniem transparentnym, bo jest działaniem publicznym i na rzecz obywateli. Z kolei mieszkańcy mają konstytucyjne prawo do pełnej kontroli władzy, więc filmy z sesji, jakichś posiedzeń czy jak w tym przypadku, losowania powinny być ogólnodostępne. Skoro samorząd sprawuje funkcje publiczne i jakaś jego czynność jest filmowana, nie widzę powodu, by obywatele nie mogli jej zobaczyć - uważa Łukasz Prokorym, radca prawny i przewodniczący Rady Miasta Białystok.

Pełna lista wniosków z listy podstawowej i rezerwowej zostanie opublikowana na stronie internetowej magistratu w ten czwartek (24.06). Jak zapewnia rzeczniczka burmistrza, będzie do niej dołączony film z retransmisją środowego losowania grantów.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna