Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choruje co drugi uczeń

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Liczba uczniów: 179169
Liczba uczniów: 179169
Alergie i wady postawy zmorą naszych szkół.

Dzieci i młodzież z warmińsko-mazurskich szkół cierpi na nadwagę, nie rozstaje się z lekami na alergię, garbi się i ma problemy ze wzrokiem. Do tego nadużywa alkoholu, sięga po narkotyki, a wielu przyznaje się do palenia papierosów. Takie są wnioski z lektury raportu o stanie zdrowia uczniów w regionie.

Analizę, na podstawie informacji zbieranych przez szkolne pielęgniarki, przygotowało właśnie Warmińsko-Mazurskie Centrum Zdrowia Publicznego. Wynika z niej, że ponad połowa dzieci i uczniów wymaga leczenia lub rehabilitacji. Na co najczęściej cierpią uczniowie z Warmii i Mazur? Głównie na wady postawy. Ten problem dotyka co trzeciego z nich, niezmiennie od wielu lat.

- Nadal najczęstszym problemem zdrowotnym wśród uczniów objętych opieką profilaktyczną były wady postawy. Z gimnastyki korekcyjnej w szkołach korzystało natomiast tylko 20,7 proc. uczniów, u których je stwierdzono - informują autorzy raportu.

Drugą grupę stanowią zaburzenia wzroku. Jeden na sześciu uczniów niedowidzi, nie rozróżnia kolorów lub ma zeza. Dużym problemem jest także otyłość. Ta prowadzić może do nadciśnienia, cukrzycy czy chorób serca.

- Wpływ na to mają pewnie chipsy, siedzenie godzinami przed telewizorem czy komputerem oraz niezdrowy tryb życia. Ale w naszej szkole to nie nadwaga, a próchnica jest największym problemem - przyznaje Anna Broczakowska, pielęgniarka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku. - To straszne, co dzieje się z zębami uczniów. Dzieci nie potrafią ich myć, nie mają takiego nawyku. A tego powinni nauczyć ich rodzice.

Wśród chorób, na które zapadają nasze dzieci prym wiodą alergie. Najwięcej jej przypadków wykryto w szkołach podstawowych, bo aż 7 068 oraz gimnazjach - 3 483. Kolejną grupą są choroby układu krążenia oraz problemy z tarczycą.

- U coraz większej liczby dzieci wykrywane są alergie, bo świadomość rodziców jest większa. Teraz wiedzą, że jeśli dziecko ma ciągły katar, to nie musi oznaczać, że jest przeziębione - dodaje Anna Broczakowska.

W raporcie znalazły się także dane dotyczące problemów społecznych uczniów. U blisko 11 tys. z nich szkolne pielęgniarki podejrzewały lub sami uczniowie przyznali się, że palą papierosy. Ten problem pojawił się nawet w przypadku dzieci ze szkół podstawowych. Ponad 2,3 tys. uczniów nadużywało alkoholu, a ponad 400 - głównie licealistów - sięgało po narkotyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna