Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ci właściciele domów i mieszkań mogą się spodziewać kontroli. Niedostosowanie do przepisów zagrożone mandatem w wysokości do 5 tys. zł

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Informacje dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.
Informacje dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich. fot. Zelazowski/agefotostock/East News
Przyśpieszenie wymiany tak zwanych „kopciuchów”. W ostatnich tygodniach Sejmiki Wojewódzkie przeprowadzały konsultacje społeczne w ramach aktualizacji Programów Ochrony Powietrza, które mają na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych znajdujących się w budynkach w całej Polsce. Władze województw już zapowiedziały kontrole domów.

Spis treści

Wymiana tzw. kopciuchów. Jakie kary za przekroczenie terminu?

W ramach wojewódzkich programów ochrony powietrza i uchwał antysmogowych właściciele domów i mieszkań mają obowiązek wymienić swoje systemy grzewcze na bardziej efektywne, przyjazne środowisku i zdrowiu. W poszczególnych województwach obowiązują różne terminy wymiany pozaklasowych kotłów, np. mieszkańcy województwa mazowieckiego i łódzkiego mają czas pozbyć się kopciucha do 1 stycznia 2024 roku.

– Uchwała antysmogowa jest obowiązującym aktem prawa miejscowego, a za jej nieprzestrzeganie grozi grzywna nawet do 5 tysięcy zł. – podkreślono.

– Niestety sprawozdania Departamentu Kontroli Jakości Rynku przy Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE wskazują, że obowiązku tego w województwie śląskim nie dotrzymała ponad połowa osób. Mieszkańcy tego regionu mieli czas na wymianę kopciuchów do 1 stycznia 2022 roku, ale z uwagi na brak intensywnej kampanii informacyjnej zachęcającej do wymiany „kopciuchów”, jak i brak ukierunkowania beneficjenta pod względem wyboru urządzenia grzewczego, odzew na nowe przepisy był niewystarczający – komentuje dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, cytowany w przesłanym komunikacie.

Wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych. Co wybrać?

W ramach Programów Ochrony Powietrza przestarzałe urządzenie grzewcze możemy zastąpić kotłem kondensacyjnym na gaz, który jest traktowany jako paliwo przejściowe, zaliczane do paliw kopalnych lub wymienić je od razu na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii: pompę ciepła czy kocioł na pelet.

– Wybierając pompę ciepła pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne – podpowiada ekspert i dodaje, że „jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie nie tylko się nie zmniejszą, lecz nawet wzrosną kilkukrotnie".

– Jeżeli zdecydują się państwo na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybrany zostanie produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzające parametry deklarowane przez producenta – tłumaczy.

Ekspert zachęca do zakupu polskiego kotła na pelet czy zgazowanie drewna, tłumacząc to między innymi dostępem do fabrycznego serwisu i części zamiennych. – Ponad 90 proc. urządzeń na rynku krajowym pochodzi od polskich producentów. Zauważalny w ostatnich miesiącach spadek cen peletu pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym – wyjaśnia.

Władze województw już zapowiedziały kontrole domów wynikające z konieczności dotrzymania obowiązującego terminu wymiany „kopciuchów”. Jednocześnie apelują do mieszkańców o podjęcie pilnych działań dotyczących wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania. Informację dotyczące terminów jak i kar zawarte są na stronach wojewódzkich urzędów marszałkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ci właściciele domów i mieszkań mogą się spodziewać kontroli. Niedostosowanie do przepisów zagrożone mandatem w wysokości do 5 tys. zł - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna