Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Do Koszyczka wielkanocnego? Pamiętaj o tych produktach! Wyjaśnia ksiądz (zdjęcia, wideo)

aip
Co Do Koszyczka wielkanocnego? Pamiętaj o tych produktach! Wyjaśnia ksiądz (zdjęcia, wideo)
Co Do Koszyczka wielkanocnego? Pamiętaj o tych produktach! Wyjaśnia ksiądz (zdjęcia, wideo) Archiwum
Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Ksiądz podpowiada i wyjaśnia. Pamiętaj o tych produktach!

Co zatem musi znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Absolutnie podstawowym produktem, i to w każdym zakątku Polski jest jajko - symbol odradzającego się życia. Ozdabiane na dziesiątki sposobów towarzyszą nam od wieków. Przed laty obdarowanie kogoś jajkiem oznaczało sympatię, czy przyjaźń.

Zobacz też Co włożyć do święconki. Jakie produkty powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym [VIDEO]

Zobacz też Wielkanoc 2018: Dawne zwyczaje wielkanocne. "Przez dwa dni świąt nawet nie można było gotować" (zdjęcia, wideo)

- Chleb w koszyczku jest symbolem ciała Chrystusa - dodaje ksiądz Jan Mateusz Gacek.

Tradycyjnie też nie może zabraknąć wędlin, które po okresie postu można z przyjemnością spożywać. Przed wiekami mięsa serwowane były z reguły w okresie świątecznym, zatem symbolizują przede wszystkim dostatek, ale są też oznaką płodności, czy zdrowia.

W święconce musi się znaleźć też miejsce dla tradycyjnego baranka, który oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią. W zdecydowanej większości, te w polskich koszyczkach wykonane są z cukru lub są pieczone. Ta druga wersja szczególnie popularna była przed laty.

Szukasz pomysłu na życzenia wielkanocne?

Piękne życzenia wielkanocne. Najlepsze życzenia SMS na Wielkanoc

ŻYCZENIA WIELKANOCNE SMS. Życzenia na Wielkanoc [zabawne wierszyki SMS, rymowanki, łańcuszki 1.04.2018]

Co jeszcze powinno znaleźć się w koszyczku? Woda masło, sól, ser, chrzan, a nawet świąteczna babka, czy ciasto. To ostatnie jest „najmłodszym” lokatorem wielkanocnych koszyczków. Symbolizuje umiejętności i doskonałości pod warunkiem, że to własnoręczny wypiek.

Co Do Koszyczka wielkanocnego? Pamiętaj o tych produktach! Wyjaśnia ksiądz (zdjęcia, wideo)

Co do koszyczka wielkanocnego? Pełna lista! Sprawdź!

JAJA- PISANKI - udekorowane (najlepiej malowane samodzielnie) jajka, kolorowe pisanki to podstawowy składnik święconki. Nie trzeba wkładać wszystkich przygotowanych na Wielkanoc jajek. Wystarczą dwa, trzy - żeby podczas wielkanocnego śniadania starczyło dla każdego (liczba jaj zależy od liczby uczestników śniadania). Jajko ma znaczenie symboliczne. Symbolizuje życie....

SZYNKA - podobnie jak pisanki w koszyczku znalazła się nie bez przyczyny. Szynka (czy inna wędlina) symbolizuje zdrowie i płodność. Większość rodzin wkłada do święconki szynkę wędzoną.

CHLEB - symbolizuje Ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność. Do święconki wkładamy kawałeczek chleba. Można chleb zastąpić bułką, a nawet bułką grahamką albo ciemnym pieczywem.

CIASTO- DO ŚWIĘCONKI trzeba WŁOŻYĆ kawałeczek babki lub mazurka. To tradycyjne wypieki wielkanocne. Jeśli planujesz upiec inne ciasto, to także umieść jego kawałek w święconce. Keks, sernik albo makowiec też warto poświęcić. Ciasto w święconce symbolizuje umiejętności i doskonałości.

CHRZAN- odnośnie chrzanu obowiązuje dowolność. Do koszyczka wielkanocnego można włożyć kawałek korzenia chrzanu albo chrzan starty ze słoiczka. Chrzan w święconce symbolizuje siłę fizyczną, którą powinien nam zapewnić przez cały rok. Niektórzy do święconki wkładają ćwikłę.

SÓL- symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Sól w święconce będzie oznaczała oczyszczenie, które powinno nastąpić podczas świąt wielkanocnych. W sklepach można kupić specjalne zamykane pojemniczki na szczyptę soli. W ten sposób zapobiegniemy rozsypania się soli w święconce.

Białystok. Wielkanocne śniadanie w Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna