MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa telewizja naziemna. Kampania Włącz cyfrową. Włącz Podlaskie

(ak)
Zwycięskie logo i hasła białostockich uczennic znajdą się na plakacie i ulotkach, które będą rozpowszechniane wśród mieszkańców województwa. Ich druk finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Zwycięskie logo i hasła białostockich uczennic znajdą się na plakacie i ulotkach, które będą rozpowszechniane wśród mieszkańców województwa. Ich druk finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji sxc.hu
Przejście z tradycyjnej, analogowej telewizji naziemnej na cyfrową nastąpi na większości terenów województwa podlaskiego 17 czerwca, a w zachodniej części regionu (powiaty: kolneński, grajewski i łomżyński) - 23 lipca. Choć proces cyfryzacji jest powszechny, tylko teoretycznie wymaga zmian od wszystkich telewidzów.

Jeżeli chcemy oglądać naziemną telewizję cyfrową, musimy albo mieć przystosowany do tego telewizor, albo kupić odpowiedni dekoder. To jednak nie dotyczy dużej grupy odbiorców telewizji kablowych i satelitarnych - nie muszą nic robić, a będą odbierać obraz i dźwięk lepszej jakości.

- Operatorzy mają obowiązek dostarczenia programów naziemnej telewizji cyfrowej do klientów. Nie będzie potrzebna wymiana telewizora ani instalacja jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dekoderów - zapewnia Czesław Śliwoniuk, dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku.

Zmiany dotyczą tych odbiorców, którzy oglądają telewizję za pośrednictwem anteny, która odbiera sygnał z naziemnych masztów telewizyjnych. Jeśli nasz telewizor został kupiony niedawno, to jest bardzo prawdopodobne, że jest wyposażony w tuner telewizyjny MPEG-4 (można to sprawdzić w instrukcji obsługi). Wtedy nie trzeba przejmować się zmianą.

Jeśli jednak odbiornik TV nie posiada dekodera, to można takie urządzenie kupić w większości sklepów elektronicznych. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i wpinamy do dekodera. Drugim przewodem łączymy dekoder z telewizorem. Jakim przewodem? To zależy do rodzaju gniazd, w jakie wyposażono telewizor: starsze - SCART (tzw. eurozłącze), nowsze - HDMI. Przed zakupem należy sprawdzić, jakie gniazdo jest w odbiorniku.

Kampanie na temat cyfryzacji telewizji naziemnej prowadzą wspólnie Podlaski Urząd Wojewódzki, białostocki oddział TVP oraz Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku. Przy akcjach informacyjnych zaplanowana jest współpraca z harcerzami i strażakami OSP .

W maju konwoje cyfrowe dotrą do kilkunastu miejscowości w województwie. Podczas ich pobytu odbywać się będą m.in. pokazy odbioru cyfrowego oraz podłączania i ustawiania anten.

Tuż przed wyłączeniem sygnału analogowego, TVP zorganizuje cyfrowe miasteczka w Augustowie i Turośli w powiecie kolneńskim.

Laureatki konkursu

Jednym z elementów kampanii informacyjnej o procesie cyfryzacji telewizji był konkurs na hasło i logo, zorganizowany przez m.in. Podlaski Urząd Wojewódzki. Spośród 42 zgłoszonych haseł jury nagrodziło dwa, oba autorstwa uczennic V LO w Białymstoku: "Włącz cyfrową" Pameli Kozioł i "Włącz Podlaskie" Zuzanny Jaśkiewicz.

Do konkursu na logo zgłoszono 78 prac. Wybrany został projekt Martyny Wołejko z Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku, a wyróżnienie zdobyła praca Katarzyny Aponowicz ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku. We wtorek, 16 kwietnia uczennice odebrały nagrody. Zwycięskie logo i hasła znajdą się na plakacie i ulotkach, które będą rozpowszechniane wśród mieszkańców województwa. Ich druk finansuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna