Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Białostocka. 16-latka czeka na naszą pomoc

(jul)
Facebook
Ula choruje na ostrą białaczkę. Uratować może ją przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Siostra zachorowała zimą.

Miała bardzo wysoką gorączkę. Lekarze podejrzewali grypę i skierowali ją na badania. I wtedy okazało się, że ma ostrą białaczkę limfoblastyczną - opowiada Magdalena Jeromin.

Ula ma 16 lat, w tym roku skończyła gimnazjum w Czarnej Białostockiej. Po wakacjach chce indywidualnie kontynuować naukę w białostockim II LO.

Od stycznia leży w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
- W trakcie leczenia nastąpiła poprawa, Ula zaczęła zdrowieć. Jednak miesiąc temu córka znów zachorowała. Komórki rakowe odżyły. Teraz jest na chemioterapii - mówi Małgorzata Jeromin, matka dziewczyny.

Rozpoczęła się walka o życie. Uratować 16-latkę może przeszczep szpiku. - Ula zakwalifikowała się do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego i tego dawcy wciąż poszukujemy. - mówi pani Magdalena.

Niestety, badania wykluczyły najbliższą rodzinę. - Od razu złożyliśmy zgłoszenie do kliniki przeszczepowej w Bydgoszczy. Chcielibyśmy jak najszybciej znaleźć dawcę - mówi mama Uli.
Zbiór danych osobowych prowadzi Fundacja DKMS Polska. To aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych prawie 330 tysięcy potencjalnych dawców szpiku.

Już w niedzielę w Czarnej Białostockiej odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku dla Uli. Od godziny 10 do 17 w Szkole Podstawowej nr 2 będzie można się zarejestrować. Trzeba to jednak zrobić świadomie.
- Ula psychicznie i duchowo jest pozytywnie nastawiona, ale gorzej jest fizycznie. Jej samopoczucie zmienia się z godziny na godzinę. Córka walczy z chorobą bardzo mężnie - mówi pani Małgorzata.

Najbliżsi dziewczynki także są silni. W najtrudniejszych chwilach są razem.
Rodzinę wspierają także przyjaciele, mieszkańcy Czarnej. Przed tygodniem ulicami miasta przeszedł marsz, podczas którego młodzież i dzieci ze szkół i przedszkoli zachęcali do oddawania szpiku kostnego.

Zarejestruj się

Potencjalnym dawcą może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja to pobranie 4 ml krwi, zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem chorego, wtedy można przeprowadzić przeszczep. Ci, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna