MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania „40 Plus” zrobisz do końca roku. Z tego programu MZ warto skorzystać, by sprawdzić stan swojego zdrowia

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Bezpłatne badania profilaktyczne to szansa, by uchronić się przed chorobą lub uniknąć jej powikłań. Można wykonać je całkiem bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”, który został wydłużony do końca 2024 r. Zobacz, kto może zrobić badania z pakietu i jak się na nie zapisać.

Spis treści

Czy program „40 Plus” jeszcze działa?

Program pilotażowy „Profilaktyka 40 Plus” realizowany jest od 1 lipca 2021 roku i choć wielokrotnie wyznaczano jego koniec, aktualnie został przedłużony do 31 grudnia 2024 r. – po tym, jak miał skończyć się w 1 lipca. Dzięki temu w dalszym ciągu jest tak, że w jego ramach wszystkie osoby w wieku powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Pracownik medyczny pobiera krew z żyły łokciowej pacjenta
Wystawienie sobie skierowania na badania to tylko kilka minut, a wyniki mogą wydłużyć życie o lata naumoid/123RF

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 Plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz pakiet wspólny. Mają przyczyniać do odbudowania zdrowia Polaków po pandemii. Aktualnie podsumowano, że z pilotażu skorzystało 2,8 mln Polaków z ponad 23 mln uprawnionych osób, z czego prawie 400 tys. zgłosiło się na badania profilaktyczne po raz drugi.

Jak uzyskać skierowanie na badanie 40 Plus?

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, skierowanie na badania mogą otrzymać osoby, które w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat i nie korzystały wcześniej z programu Profilaktyka 40 Plus – albo od udzielenia takich świadczeń upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Aby wystawić sobie skierowanie, wystarczy zalogować się na swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta), wejść w zakładkę „Profilaktyka”, a następnie – „Ankiety”, a następnie wypełnić online ankietę. Na podstawie odpowiedzi zostaną dobrane zalecane badania laboratoryjne wraz ze wskazówkami, jak się do nich przygotować.

Ankietę można wypełnić także w przychodni POZ uczestniczącej w badaniu (lista dostępna na tej samej stronie rządowej poświęconej programowi). Jest tam także mapa i wyszukiwarka adresów placówek biorących udział w programie.

Zmianą jest natomiast zawieszenie działania infolinii (pod numerem telefonu 22 735 39 53), przez którą można było wypełniać ankietę.

Oprócz e-skierowania uczestnicy programu otrzymują możliwość wykonania podstawowych pomiarów, takich jak masa ciała i wskaźnik BMI, a takze ciśnienie tętnicze krwi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Na wystawienie e-skierowania po wypełnieniu ankiety czeka się ok. 2 dni roboczych. W dniu badania należy zgłosić się z dowodem osobistym na badania w placówce realizującej program. Po odebraniu wyników należy skonsultować je z lekarzem.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna