MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Debatowali o etycznej modzie. Młodzież z Sokółki wcieliła się w przedstawicieli państw UE i uchwalała odpowiednie dyrektywy

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Wojciech Panow/Sokólski Ośrodek Kultury
Sokólska młodzież przyjęła zaproszenie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i wzięła udział w grze symulacyjnej ph. „Etyczna moda”. Opiekunami grupy byli przedstawiciele Fundacji – Sławomir Piwowarczyk i Konrad Wielądek, prowadzący grę Radosław Ciszewski oraz pracujący na co dzień w Radzie Europejskiej w Brukseli, Leszek Jarosz, który zdalnie pomagał młodzieży w przygotowaniach.

W oddziale Biura Europarlamentu w Warszawie – w specjalnie przygotowanej do tego sali, zasiedli młodzi, którzy mieli za zadanie reprezentować 27 państw UE i ich stanowiska na dyskutowany temat. Młodzież symulowała obrady nad uchwaleniem dwóch Dyrektyw UE na temat „Etyczna moda”.

Do debaty włączyli się uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce, Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, a także Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Żyrardowie – Czerwoniak.

Ich rolą była obrona swoich racji, negocjacje z sojusznikami, bądź przekonywanie do zmiany poglądów tych, którzy mieli inną koncepcję. Wsparcie stanowili nauczyciele – Małgorzata Kułakowska, Barbara Kołosowska oraz pracownicy Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Gra była skonstruowana wokół ważnego tematu: wyzysku w przemyśle odzieżowym, który zatrudnia na świecie około 60 mln. osób, a 70 % to kobiety, zwykle pracujące za głodową pensję, ale także dzieci.

W zglobalizowanym świecie, niestety, sami często przyczyniamy się do tego wyzysku. Przemysł tekstylny powoduje też nieodwracalne szkody ekologiczne. Jedynym sposobem na naprawę tej sytuacji jest etyczna moda – fair fashion.

Gra symulacyjna, w której uczestniczyła młodzież sprzyjała aktywnemu uczeniu się i wyjściu poza tradycyjne sposoby przyswajania informacji. Młodzi byli świetnie przygotowani, z pełnym zaangażowaniem wytaczali najtrafniejsze argumenty.

Doskonale poradzili sobie z pełnieniem funkcji Prezydencji w Radzie Europejskiej oraz ministrów reprezentujących 14 europejskich państw. W kuluarach można było usłyszeć, że towarzyszą zadaniu prawdziwe emocje, ale także zdecydowanie – dobra zabawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna