Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deklaracja współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Porozumienia Jarosława Gowina i koła Polskie Sprawy. Chodzi o samorządy

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Deklaracja współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Porozumienia Jarosława Gowina i koła Polskie Sprawy. Chodzi o samorządy
Deklaracja współpracy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Porozumienia Jarosława Gowina i koła Polskie Sprawy. Chodzi o samorządy adam jankowski / polska press
- Przed chwila podpisaliśmy deklaracje dotyczącą współpracy w sprawie polskiej samorządności, polskiego samorządu – ogłosił podczas konferencji w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas wtorkowej konferencji lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa Porozumienia Jarosława Gowina oraz przewodniczącej koła poselskiego Polskie Sprawy Agnieszki Ścigaj ogłoszono współpracę dotycząca polskich samorządów.

- Przed chwila podpisaliśmy deklaracje dotyczącą współpracy w sprawie polskiej samorządności, polskiego samorządu z propozycja, które nas łączą – ogłosił Kosiniak-Kamysz. – Z propozycja dotyczącymi edukacji, podatków, ochrony zdrowia, polityki społecznej, polityki wobec osób niepełnosprawnych, zagospodarowania przestrzennego – wymieniał.

Polityk zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie jest wiele zapisów dotyczących samorządów, co interesuje Polaków. Są tam pozytywne jego zdaniem aspekty, jak podniesienie kwoty wolnej od podatku, jak i takie, które szkodzą samorządom. - Szukamy nici współpracy tam, gdzie są sprawy ważne dla obywateli. Tam, gdzie możemy rozstrzygać o sprawach najważniejszych. I edukacja jest jednym z tych tematów na poziomie samorządów – mówił.

- We wspólnej deklaracji zobowiązujemy się do tego, że edukacja będzie prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego. Z drugiej strony państwo musi wywiązać się ze swojego obowiązku wyłożenia na edukację. Subwencja oświatowa musi pokrywać wynagrodzenia nauczycieli – przekazał lider ludowców.

Jak stwierdził „niedopuszczalne jest prowadzenie takiej polityki, która daje kuratorowi wszechwładzę”. – Jest funkcją nadzorczą, kontrolną i organizacyjną. A w naszej deklaracji jest funkcją wspierającą – mówił.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że samorządy to jedna z największych wartości III RP. – Dzisiaj jest zagrożony – jego funkcjonowanie finansowe, jego funkcjonowanie merytoryczne. Dlatego nasze środowiska polityczne zdecydowały się na podpisanie takiej deklaracji – zaznaczył.

Zachęcił także inne środowiska opozycyjne do przyłączenia się do tej deklaracji.

Gowin: Władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli

Szef Porozumienia Jarosław Gowin podkreślał, że „władza jest najskuteczniej sprawowana tam, gdzie jest najbliżej obywateli, czyli w samorządach”. - Zapraszamy wszystkie środowiska do współpracy - dodał mówiąc, że chodzi między innymi o Szymona Hołownię i jego środowisko.

Gowin zaznaczył, że „intencją jest wzmacnianie kompetencji samorządów”. – Te propozycje, które zawarte są w dokumencie zostały wydyskutowane bardzo szeroko ze środowiskami samorządowymi i zostały przez te środowiska ocenione bardzo wysoko – przekazał.

Polityk powiedział, że w deklaracji zaproponowane zostało między innymi wzmocnienie dochodów własnych samorządów – zwiększenie udziału samorządu w podatku PIT z 50 procent do 60 procent, podniesienie udziału samorządów w podatku CIT do 31 procent.

- A także nowy, bardzo ważny element. Po raz pierwszy proponujemy, żeby samorządy miały także udział w podatku VAT – mówił. - Mówiąc konkretnie, od każdego mieszkańca zameldowanego w danej gminie, ta gmina rocznie otrzymywałaby od tego mieszkańca 200 złotych, powiat 5 złotych, a województwo 25 złotych – tłumaczył. Dodał, ze chodzi o wyrównanie dysproporcji między gminami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pożar w rozlewni gazu w Głogowie - tak doszło do wypadku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna