Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla niepełnosprawnych praca jest lekarstwem

Piotr Cywoniuk
- Nie liczę na farta, biorę sprawy we własne ręce - mówi Łukasz Ignatowicz, właściciel sklepu komputerowego w Ełku
- Nie liczę na farta, biorę sprawy we własne ręce - mówi Łukasz Ignatowicz, właściciel sklepu komputerowego w Ełku P. Cywoniuk
Codziennie dojeżdża do pracy na wózku elektrycznym. Ełczanin Łukasz Ignatowicz, choć walczy z groźną chorobą, z powodzeniem prowadzi własny sklep komputerowy.

Nie jest łatwo znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym w Ełku. Codziennie zmagają się z ludzką obojętnością, brakiem zrozumienia oraz z barierami w poruszaniu się po mieście.

Załatwić formalności

- Jestem chory na rdzeniowy zanik mięśni. Jest to choroba genetyczna, którą można spowolnić tylko przez rehabilitację. Z powodu obowiązków w pracy trochę ją zaniedbałem - mówi Łukasz.

Sklep komputerowy Łukasza istnieje od połowy sierpnia tego roku. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej Łukasz otrzymał 25 tys. zł z Powiatowego Urzędu Pracy.

Łukasz nie ukrywa, że te środki są dość skromne, a firmę musi utrzymać przez 2 lata, żeby ich nie oddawać.

- Pracodawca tworzący stanowisko dla osoby niepełnosprawnej lub osoba niepełnosprawna, która chce otworzyć własną działalność gospodarczą, może otrzymać do 40 tys. zł dotacji na własny rozwój. Powinna być ona zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, następnie napisać wniosek, przedstawić biznesplan oraz znaleźć lokal pod swoją działalność. Ile otrzyma, zależy to od wielkości inwestycji oraz od naszych środków - powiedział Dariusz Kuprewicz, dyrektor PUP-u w Ełku.

Pomagają najbliżsi

Jak na razie Łukasz radzi sobie bardzo dobrze. Mimo dużej konkurencji na lokalnym rynku, jest aktywny i przedsiębiorczy. W zdobywaniu nowych dystrybutorów i klientów pomagają mu przyjaciele oraz dziewczyna.

- Działa już mój sklep internetowy, planuję też zatrudnić stażystę, który byłby cały czas ze mną i mi pomagał - planuje Ignatowicz.

- To bardzo ważne, aby osoby niepełnosprawne odnajdywały się w naszej rzeczywistości. Warto je zatrudniać, szczególnie osoby wykształcone, ponieważ są one ambitne, wydajne i chcą być wśród ludzi - przekonuje Iwona Nowakowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku.

W Ełku niepełnosprawni mogą liczyć również na pomoc od stowarzyszeń pozarządowych. Należą do nich między innymi: emeryci i renciści, członkowie Polskiego Związku Niewidomych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna