Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kościoła Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce dotarły relikwie błogosławionej rodziny Ulmów

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Wraz z relikwiami hajnowska parafia otrzymała także obraz błogosławionej Rodziny
Wraz z relikwiami hajnowska parafia otrzymała także obraz błogosławionej Rodziny Marta Chmielińska
Od piątku 10 listopada w parafii Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce znajdują się relikwie błogosławionej rodziny Ulmów. To pierwsza parafia po Przemyślu, do której trafiły te cenne pamiątki rodziny zamordowanej przez Niemców za ukrywanie Żydów. Relikwie dzięki staraniom jednej z parafianek, przekazane zostały przez proboszcza archikatedry przemyskiej ks. Mieczysława Rusina.

Uroczystość odbyła się podczas wizytacji kanonicznej biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka, który przewodniczył mszy świętej. Relikwie do kościoła w otoczeniu rodziny wniosła pani Zofia Komsa, której staraniem relikwie trafiły do Hajnówki.

Proboszcz Mieczysław Rusin, proboszcz archikatedry przemyskiej, bo to wszystko działo się na jej terenie, ofiarował nam obraz błogosławionej rodziny, obraz tych błogosławionych, przysłał też obrazki, dla każdego uczestnika mszy świętej - powiedział ksiądz Zygmunt Bronicki, proboszcz obdarowanej parafii i krótko opisał zebranym historię umęczonej rodziny - Wiktoria i Józef Ulmowie na strychu swojego maleńkiego domku przez półtora roku ukrywali kilkanaścioro Żydów, mieli wielkie serce i wielką miłość do Boga i bliźniego. Wiedzieli, że wykrycie tej ich wielkiej miłości do drugiego człowieka może zakończyć się śmiercią męczeńską i tak się stało. Donos, Niemcy zabijają rodziców i małe dzieci, a Wiktoria pod sercem nosi maleńkie dziecko, jeszcze nienarodzone.

Uroczystość wprowadzenia relikwii poprzedziła ceremonia pogrzebania zwłok dzieci nienarodzonych, co łączyło się również z tragedią zamordowanych Ulmów, z uwagi na to, że wśród błogosławionych było najmłodsze - nienarodzone dziecko Wiktorii i Józefa. Do tej okoliczności nawiązywał zarówno proboszcz, jak i ksiądz biskup Piotr Sawczuk.

Przekazanie relikwii było możliwe dzięki staraniu jednej z parafianek, która spokrewniona jest z proboszczem przemyskiej parafii archikatedralnej, ks. Mieczysławem Rusinem. To właśnie Zofia Komsa wraz z córkami i wnuczętami wprowadziła cenny dar do świątyni. Hajnowska parafia jest pierwszą po Przemyślu, do której trafiły relikwie Ulmów.

Przeżywamy tu w Hajnówce wielki zaszczyt i wielką radość, że te relikwie trafiły tutaj do parafii. Osobom, które się do tego przyczyniły bardzo serdecznie dziękuję – powiedział biskup Piotr Sawczuk.

Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci – w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. w Markowej niedaleko Łańcuta w archidiecezji przemyskiej. Ulmowie w czasie II wojny światowej dali w swoim domu schronienie Żydom, w wyniku donosu zostali zamordowani wraz z ukrywanymi ludźmi.

Ich czyn jest powodem do chluby dla całego naszego Kościoła, który ze swojego łona wydaje takie piękne postacie – powiedział o błogosławionych Ulmach, biskup Piotr Sawczuk. - Chcemy uczyć się i prosić Pana Boga o męstwo wyznawania naszej wiary dzisiaj. Kiedy kończy się ta wizytacja, niech to będzie rekapitulacja przemyśleń, które przy okazji się zrodziły. Abyśmy stanęli na wysokości zadania i nie chowali głowy w piasek kiedy trzeba odważnie przyznać się, że naszym panem jest Jezus, powiedzieć o naszej wielkiej radości z tego powodu i o tym, że chcemy kierować się bożą wolą i bożym prawem na co dzień.

Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci zostali beatyfikowani 10 września 2023 r., uroczystości odbyły się w rodzinnej wsi zamordowanych - Markowej. 23 września, podczas XXXIX Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny, które w przyszłym roku dotrą także do diecezji drohiczyńskiej i diecezji sąsiednich:

  • 18.05-25.05.2024 Diecezja łomżyńska
  • 25.05-01.06.2024 Diecezja warmińska
  • 01.06-08.06.2024 Diecezja ełcka
  • 08.06-15.06.2024 Archidiecezja białostocka
  • 15.06-22.06.2024 Diecezja drohiczyńska
  • 22.06-29.06.2024 Diecezja siedlecka.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna