Donosiciele piszą na potęgę. Skarbówka wszystko sprawdza

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Udostępnij:
Piszą niemal o wszystkim, co może urząd skarbowy zainteresować.

A to sąsiad kupił nowe auto, gdy jakoś bogactwem nie grzeszy, a to ktoś załatwił sobie lewy rachunek i na tej podstawie uzyskał podatkową ulgę.

Donosy od zatroskanych obywateli spływają do suwalskiej "skarbówki" przez cały rok. Jednak, jak mówi naczelnik Janusz Bonarski, szczególną aktywność w tej materii ludzie wykazują w takich okresach jak obecny, czyli w czasie rozliczania zeznań podatkowych za miniony rok.

- Jest to też związane z tym, że pracownicy otrzymują od swoich pracodawców PIT-y dotyczące osiągniętych dochodów - dodaje. - I nie każdemu wszystko się zgadza.

Podpisane są najbardziej wiarygodne

Praktycznie każdy donos jest analizowany. Niektóre na tym kończą swój żywot, bo widać niemal od razu, że poza chęcią zaszkodzenia komuś, niczego konkretnego tutaj nie ma.

Najuważniej czytane są listy podpisane. Jest ich stosunkowo dużo. To budzi czujność urzędników, bo choć gwarantują anonimowość, nigdy nie ma 100-procentowej pewności, że sprawa autorstwa kiedyś nie ujrzy światła dziennego.

Jak mówi naczelnik Bonarski, to te doniesienia najczęściej się potwierdzają. Choć zdarzają się i prawdziwe anonimy.

Ksiądz Lech Łuba, proboszcz suwalskiej parafii

Ocena zależy tutaj od motywacji. Bo jeśli ktoś działa z takich pobudek, by zaszkodzić sąsiadowi, zasługuje na potępienie. Jeżeli natomiast jest to reakcja na łamanie prawa czy brak uczciwości, to należy taką postawę pochwalić. Nie można przymykać oczu na zło, z którym ma się do czynienia.

Poszczególne sprawy są przekazywane właściwym do ich rozpatrzenia organom, np. prokuraturze. To, że w ubiegłym roku potwierdzono w części lub w całości 14 donosów nie oznacza, iż taka będzie ostateczna liczba. Niektóre postępowania wyjaśniające wciąż bowiem trwają.

Za internet i za paragon

O czym piszą autorzy listów do urzędu skarbowego? Pierwsza grupa tematów, to prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej i uzyskiwanie z tego typu nieuzasadnionych dochodów. Dotyczy to także, co jest pewną nowością, sprzedawania różnych rzeczy w Internecie.

- Warto przestrzec przed tym tych wszystkich, którym wydaje się, że w sieci są anonimowi - dodaje naczelnik Bonarski.

Z kolei sprzedawcy, którzy mimo nalegań klienta odmawiają wydania paragonu z kasy fiskalnej, też powinni się liczyć z tym, że ktoś poinformuje odpowiedni urząd skarbowy.

Inne sprawy odnoszą się do nielegalnego zatrudnienia i nieodprowadzania związanych z tym opłat. Ale też - niewłaściwego wywiązywania się pracodawców z powinności. Np. podawania nieprawdziwych danych w przekazywanej pracownikom informacji o dochodach.

Zarówno z anonimowych doniesień, jak i tych podpisanych można wysnuć wniosek, że ich autorzy to albo sąsiedzi lub nawet członkowie rodzin, albo właśnie poszkodowani, czy też skonfliktowani pracownicy.

- Ranga tych informacji jest różna - mówi naczelnik Bonarski. - Większość dotyczy spraw raczej drobnych, ale są i takie, które są bardzo poważne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
katol
Rachunek zysków
Posługując się rocznikiem statystycznym, roczne wpływy z samych tylko chrztów, ślubów, pogrzebów, pierwszych komunii, tacy i kolędy oszacowaliśmy na 1 mld 594 mln zł ("Co łaska plus VAT", "NIE" nr 25/2000).
We władaniu Kościoła jest 11 tysięcy cmentarzy wyznaniowych, a każdy trup to żywa gotówka: miejsce na pochówek kosztuje do 10-20 tys. zł, są też opłaty za postawienie nagrobka, wjazd samochodem itp. Dochody z tego tytułu szacujemy na 12 mln zł rocznie ("Kościół S. A.", "NIE" nr 51-52/98). Tylko nieco ponad 1 tys. z cmentarza? Nie doszacowaliśmy.
W każdej diecezji działa sąd biskupi, rozpatrują one ok. 20 tys. spraw - głównie o unieważnienie małżeństwa - rocznie; za każdą z nich wierny wnosi opłatę
w wysokości jednorazowych poborów. Daje to, lekko licząc, 40 mln zł rok w rok.
W sumie, uwzględniając znaną jedynie Panu B. "ciemną liczbę", wpływy muszą sięgać 2 mld zł rocznie.
to do luby chciwego klechy z czerwona morda!!!
G
Gość
brzydze się donosicielami i slugusami ze skarbówki sciągajacymi characz dla państwa
G
Gość
ze Skarbówką nie ma się zmiłuj.
ja się zgadzam ze Skarbówką.
jest co Płacić to wrzystko
Pacić.

Nie ma zmiłuj się. Tak było z przedsiębiorcą panem Kluską i paroma dziesiatkami innych uczciwych przedsiębiorców. Jakis matoł dorwał się, a że nieczytaty, bo nierozumny wykańczał jak komornik po kolei każdego z nich. Potem wyszlo na jaw,że sie mylił, ale niekumaty pozostał w skarbówce i dalej łupi swoim rozumkiem ludzi uczciwych. Bandziorów to oni nie zaczepiaja bo sie boją... nie ma zlituj się, no nie.
M
Maciej Zambrzycki
ze Skarbówką nie ma się zmiłuj.
ja się zgadzam ze Skarbówką.
jest co Płacić to wrzystko
Pacić.
G
Gość
"Rząd antyPolski oszczędza kosztem ciężko chorych" Oszczędzanie kosztem ciężko chorych ludzi jest nikczemnością tego rzadu i tego premiera Tuska. Wielu ludzi został pozbawionych kupna leków, bo leki podrożało w sposób niezwykle wręcz drastyczny. Ci chorzy bez leków nie bedą normalnie funkcjonować, a życie ich jest zagrozone....
Bloger pisał,że nasze składki zdrowotne też Rostowski przywłaszczył prosto z ZUSu. To jest kradzież naszych pieniedzy. NFZ milczy, bo musi, bo to koledzy.... ZUS też musi, jak taki minister Rostowski każe jemu oddać nasze pieniądze. Czy ktoś cos wie w tym temacie? Napewno pisano o tym na nowyekran.pl pare dni temu.
I
Insurekcja
Wiosna NASZA ! Prostujcie kosy !
G
Gość
www.nowyekran.pl Vincent Rostowski. karykatura Polaka i ministra". Współczesny Cyrankiewicz wrzeszczy z trybuny sejmowej: pomysły rodem z Budapesztu nie przejdą! Polacy odpowiedzą: Pomysły rodem z Budy Ruskiej nie przejdą!" No cóż objawy niezrównowazonego psychicznie Vincenta zauważono juz dawno temu". "Rostowski to człowiek znikąd, to zwykły spadochroniarz. Czy w ogóle ktos na niego głosował?
G
Gość
"CZYTAM I OCZOM NIE WIERZĘ. A MOŻE 'WIZYTA' DEUTSCHE-JUGEND 11 LISTOPADA W NASZE ŚWIĘTO NARODOWE W WARSZAWIE BYŁA WSTĘPEM DO...'GENERALNEJ PÓBY'. 'DOKŁADNIE WIZYTA BOJÓWKARZY LEWICOWYCH Z NIEMIEC SPROWADZONYCH PRZEZ NIERZĄD TUSKA A UZBROJENI PRZEZ PIERWSZA LEJZBĘ PO-BOLSZEWIII ŻYDÓWKE SZCZUKĘ, MIAŁA ROZBIC ZA RAZWIEDKĘ, WYBADAĆ REAKCJE POLAKÓW...", 'NAJGORSZE JEST TO,ŻE ANI NASZ RZĄD ANI PREZYDENT NIE RUSZY W TAKICH SPRAWACH PALCEM....'. niepoprawni.pl "Oni tu jeszcze wrócą - bądzcie pewni". Niemcy wracaja do Polski po swoją 'własność'. Takie akcje szykuje na wiosne w Polsce nowa organizacja z Berlina". Tylko czekać jak nasze tereny waaadza odda ruskim bez mrugniecia okiem, a może juz oddała, kto wie z tymi pseudoPolakami, kto wie?!
G
Gość
to nie krzyk , to ryk cwaniaka co ma nóż na szyi - piszą internauci. Hosztapler boi się ludzi z PiSu a także całego społeczeństwa, bo w końcu dobiora sie do jego siedzska i bedzie marnie. Okazuje się,ze prezesi 'stadionowi' dostaną pod 2.000.000 zł. Może ktoś wie za co taka kasa? Za autostrady podobne sumy, też może wiecie za co? Premia Karpela 570 tys.zł to pikuś... Jeszcze nigdy zaden rząd nie robił z Polaków takich durni jak ten obecny hosztaplerski PO-PSL, z pomocą Palikotów.
G
Gość
Pewien leming tu na forum czasami piszący zarzucał mi: ty moherze, ja jestem europejczykiem, zyje w demokratycznym kraju, bo rzadzi PO itd. Demokratyczny i europejski kraj? nowyekran.pl "Operatorzy 'komórek' nielegalnie gromadza treści SMS". Jedynie przed.Plusa stwierdzili,że zgodnie z prawem europejskim i polskim kasuja SMSy po ich wysłaniu. Wszystko wskazuje na to,że treść wiadomości SMS wiekszość abonentów jest wbrew prawu, magazynowana... Spokojnie, to jest tylko inwigilacja pod rządami PO. I co ten leming by dziś tu napisał? Pewnie to samo,że jest europejczykiem i jest zadowolony z rządów PO....
G
Gość
współczesne chłopstwo pańszczyzniane do roboty aby pany mogły zyc luksusowo.... Wg. rankingów Polacy sa drugim najciężej pracujacym narodem na ziemi. Ale lewicy i socjaliscie Tuskowi to mało. Palikociarnia weżmie udział w orgii zapedzania starych i schorowanych Polaków do lewackiego folwarku jakim jest II komuna PO.
G
Gość
PiS nie broni interesu narodowego - krzyczał V.Rostowski. Hej Rostowski, ty chyba o sobie i o Tusku i o Komorowskim i reszcie kolesiów gadasz! PiS chce oszczędzić Polaków,zeby nie podnosić Vatu do 23%.... Chyba strach,że działania PiSu mogą byc skuteczne wywołał u Rostowskiego furie. Łgarz do potegi. Zadłuzył Polskę i nas do granic niewyobrazalnych i dalej liczy na tepych Polaczków,że i to łykną?
G
Gość
Projekt PiSu odrzuciła banda Pełowska. Te q...y podnoszą nam wiek emerytalny a daja wysokie premie dla swoich kolesiów. PiS - podatek miały dotyczyć baknków, towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych. I TO BARDZO DOBRY PROJEKT,ALE VICEK Z KOLESIAMI ROZWISZCZAŁ SIĘ ZARZUCAJĄC,ŻE PIS NIE DBA O POLAKÓW I POLSKĘ. ROSTOWSKI NADAJE SIĘ DO CYRKU ZABAWIAĆ LEMINGÓW, BO TYLKO ONI TE GŁUPOTY MOGA ŁYKAC.

Internauci piszą: "same najgorsze epitety cisna sie na usta pod adresem wyleniałego manipulanta i oszusta Vicka", "krzyk hipokryty, który sam płaci podatki nie w Polsce, gdzie zarabia kosmicznie dobrze, ale w Londynie", "Polacy czas na żądanie aby ten cwaniak usunął się z naszego polskiego życia'....
G
Gość
Oj nie oglądaliście wystepu klauna Vincentego w sejmie. "Szarża Vicka vel bezpeselowca co w Polsce ministrem jest. Podatki ten hipokryta płaci w Londynie, a tu... krzyczał,że politycy PiSu dziłaja na rzecz zagranicznych lobbystów i nie dbaja o interes narodowy. PIS CHCIAŁO I CHCE WYCOFAĆ PODWYŻSZENIE VATU DO 23% A ZAMIAST TEGO WPROWADZIĆ PODATEK BANKOWY, CO DLA NAS ZWYKŁYCH LUDZI BYŁOBY ULGĄ...

Projekt PiSu odrzuciła banda Pełowska. Te q...y podnoszą nam wiek emerytalny a daja wysokie premie dla swoich kolesiów. PiS - podatek miały dotyczyć baknków, towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych. I TO BARDZO DOBRY PROJEKT,ALE VICEK Z KOLESIAMI ROZWISZCZAŁ SIĘ ZARZUCAJĄC,ŻE PIS NIE DBA O POLAKÓW I POLSKĘ. ROSTOWSKI NADAJE SIĘ DO CYRKU ZABAWIAĆ LEMINGÓW, BO TYLKO ONI TE GŁUPOTY MOGA ŁYKAC.
G
Gość
Oj nie oglądaliście wystepu klauna Vincentego w sejmie. "Szarża Vicka vel bezpeselowca co w Polsce ministrem jest. Podatki ten hipokryta płaci w Londynie, a tu... krzyczał,że politycy PiSu dziłaja na rzecz zagranicznych lobbystów i nie dbaja o interes narodowy. PIS CHCIAŁO I CHCE WYCOFAĆ PODWYŻSZENIE VATU DO 23% A ZAMIAST TEGO WPROWADZIĆ PODATEK BANKOWY, CO DLA NAS ZWYKŁYCH LUDZI BYŁOBY ULGĄ...
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie