Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drobiazgi potrafią opowiedzieć historię

Bartosz Klepacki
Dr Tomasz Dudziński jest dyrektorem Grajewskiego Centrum Kultury
Dr Tomasz Dudziński jest dyrektorem Grajewskiego Centrum Kultury Archiwum prywatne
Rozmowa z dr. Tomaszem Dudzińskim, dowódcą Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

Na terenie byłych grajewskich koszar udało się Wam odkryć ponad 500 przedmiotów o wartości historycznej. To była pierwsza akcja grupy rekonstrukcji w tym miejscu?

Musimy pamiętać, że takie działania nie mogą być prowadzone na własną rękę, a muszą odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymagają uzyskania odpowiednich zgód m.in. właściciela terenu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponieważ poszukiwania w Grajewie zakończyły się sukcesem, planujemy kolejne przedsięwzięcia o podobnym charakterze.

Czyli macie już kolejne wytypowane miejsca?

Mamy wytypowanych kilka miejsc, które wydają się nam interesujące. W ich typowaniu opieramy się głównie na analizie źródeł historycznych, w tym dawnych mapach lub planach danego terenu. Choć i informacje od ludzi bywają bardzo ciekawe. Nie szukamy czołgów, samolotów czy „złotych pociągów”. Staramy się ocalić od zniszczenia i zapomnienia drobiazgi, które opowiadają historię konkretnego miejsca.

W odróżnieniu od „złotego pociągu” ich wartość jest chyba często znikoma?

Mają niezwykłą wartość poznawczo-historyczną, gdyż są bezpośrednio powiązane z historią naszej małej ojczyzny. W tym kontekście cieszy nas szczególnie fakt, że to, co udało nam się odnaleźć w trakcie poszukiwań na terenie byłych grajewskich koszar wojskowych, zostało przekazane do zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej.

Kiedy zamierzacie prowadzić kolejne poszukiwania?

Jeżeli chodzi o prace poszukiwawcze, to najlepszym okresem do ich przeprowadzenia jest wczesna wiosna, gdy szata roślinna nie jest jeszcze tak bujna. Akcję podobną do tej z grajewskich koszar przeprowadzimy zatem zapewne dopiero w przyszłym roku.

Oprócz tego, że prowadzicie poszukiwania, często uczestniczycie w rekonstrukcjach.

W najbliższym czasie GRH 9 PSK będzie uczestniczyć w rekonstrukcji w Gierłoży podczas „Walkirii”, następnie w rekonstrukcji bitwy pod Mławą. Zostaliśmy też kolejny rok z rzędu zaproszeni na rekonstrukcję do Ołtarzewa.

Jak liczna jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Pułku Strzelców Konnych?

GRH funkcjonuje ponad 10 lat. Obecnie to około 20 osób z całej Polski, przeważnie z Grajewa i okolic Ełku, ale mamy też członków choćby z Warszawy. W naszych strukturach funkcjonuje sekcja spieszona strzelców konnych, sekcja Przysposobienia Wojskowego Kobiet, sekcja partyzancka Armii Krajowej i sekcja zmotoryzowana Wehrmachtu. Dysponujemy wieloma replikami, np. niemieckiego samochodu pancernego Kfz. 13 oraz polskiego wozu taborowego wz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna