MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S19. Budowa odcinka Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. To najbardziej zaawansowany fragment Via Carpatii w woj. podlaskim

OPRAC.: wal
Budowa S19 odcinek Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Łącznik do drogi krajowej nr 19
Budowa S19 odcinek Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Łącznik do drogi krajowej nr 19 GDDKIA/Strona kontraktu
Już jedną trzecią zakontraktowanej kwoty netto wynosi zaawansowanie finansowe prac na budowie odcinka Haćki-Bielsk Podlaski. To fragment przyszłej trasy S19, a zarazem pierwszy w województwie podlaskim odcinek drogi Via Carpatia, na którym wbito łopatę. Teraz drogowcy udostępnili najnowsze zdjęcia z budowy ekspresówki. Zobacz, jak wygląda postęp prac widziany z lotu ptaka.

Spis treści

Zaawansowanie rzeczowe poszczególnych prac na 9-kilometrowym odcinku waha się od nieco ponad 32 proc. w przypadku robót mostowych (przepusty zrealizowano już w ponad połowie), przez prawie 32 proc. w przypadku robót branżowych (w całości zrealizowano kolizje wodociągowe), po niecałe 27,5 proc. w przypadku robót drogowych (prace ziemne przekroczyły 30 proc.).

Zobacz budowę odcinka S19 Haćki-Bielsk w wiosennej scenerii

Dwa lata na budowę odcinka Haćki-Bielsk Podlaski

Wykonawcą inwestycji Haćki – Bielsk Podlaski realizowanej w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) jest firma Budimex. Umowa w systemie Projektuj i buduj, o wartości 325,9 mln zł, została podpisana 6 września 2021 r.

Budowa S19 odcinek Haćki-Bielks Podlaski Zachód
GDDKIA/Strona kontraktu

Termin ukończenia prac to III kwartał 2025 r. W ramach zadania wybudowanych zostanie 9 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 oraz jednojezdniowy odcinek DK66 - łącznik do istniejącej DK19. Nawierzchnia będzie bitumiczna, o nośności 11,5 t/os. Powstaną 22 obiekty inżynierskie, w tym dwa duże przejścia dla zwierząt.

Tiry poza centrum Bielska Podlaskiego

Powstaną również dwa węzły drogowe:

  • Bielsk Podlaski Północ – na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo drogą wojewódzką). W miejscu połączenia przewidziano budowę ronda umożliwiającego powiązanie drogi ekspresowej z istniejącym układem drogowym.
  • Bielsk Podlaski Zachód - na skrzyżowaniu z DK66 w kierunku zachodnim, z DK66 (planowana obwodnica Bielska Podlaskiego) w kierunku wschodnim oraz na kierunku północnym wlot do Bielska Podlaskiego starodrożem DK66 (przyszła droga wojewódzka).

Taki układ drogowy umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droga ekspresowa S19. Budowa odcinka Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. To najbardziej zaawansowany fragment Via Carpatii w woj. podlaskim - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna