Drohiczyn. Poczet kanoników honorowych Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej powiększył się

opr. ma
Tomasz Szmurło kanonikiem honorowym Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. al. Daniel Konik
Ksiądz biskup Piotr Sawczuk w katedrze drohiczyńskiej poprzez specjalny obrzęd wprowadził ks. Tomasza Szmurłę w poczet kanoników honorowych Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Wtorkowe spotkanie rozpoczęła modlitwa wybranymi psalmami, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Syczewski. Prepozyt Kapituły ks. prał. Zbigniew Rostkowski odczytał dekret nominacyjny oraz zaprezentował sylwetkę nowego Kanonika. Ważną częścią obrzędy było publiczne wyznanie wiary przez ks. Tomasza, które złożył na ręce ks. Biskupa. Ekscelencja pobłogosławił rokietę, mantolet oraz dystynkorium. Te części stroju kanonickiego przywdział ks. Tomasz przy pomocy ks. Biskupa oraz ks. Prepozyta.

- Na mocy władzy biskupiej dokonuję instalacji kanonika Prześwietnej Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – tymi słowami ks. Biskup zakończył obrzęd.

Nie zabrakło słów wdzięczności wyrażonych przez nowego Kanonika oraz gratulacji. W obrzędzie udział wzięli przedstawiciele Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej oraz Podlaskiej Kapituły Kolegiackiej.

ZOBACZ TAKŻE:Pogrzeb księdza Mariusza Muchy w Brańsku

Drohiczyńska Kapituła Katedralna powołana została do życia bulla Ojca Świętego Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 r. Na mocy tego dokumentu, dotychczasowi kanonicy Pińskiej Kapituły Katedralnej i kanonicy Siedleckiej Kapituły Katedralnej zamieszkali i pracujący na terenie diecezji drohiczyńskiej stali się kanonikami Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej.

Rodowód Kapituły jest długi i ściśle związany z przynależnością diecezjalną tych ziem w ciągu wieków. Wiąże się zatem z dziejami Płockiej Kapituły Katedralnej w XII i XIII wieku: z historią Łuckiej, a potem Brzeskiej Kapituły Katedralnej od schyłku XIV do XVIII wieku; z dziejami Wigierskiej Kapituły Katedralnej od trzeciego rozbioru Polski do roku 1807; z Metropolitalną Mohylewską Kapitułą Katedralną od roku 1807 do 1849; z Wileńską Kapitułą Katedralną w latach 1849-1925 oraz z Pińską Kapitułą Katedralną w latach 1927-1992 i Siedlecką Kapitułą Katedralną od 1818 do 1992 r.

W związku z powołaniem 5 czerwca 1991 r. Diecezji Drohiczyńskiej i w oparciu o bullę papieską “Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r., poszerzającą terytorium erygowanej diecezji, spotkały się tradycje diecezji pińskiej i siedleckiej, także w zakresie kapituł katedralnych.

Patronką Kapituły jest Matka Boża Ostrożańska.

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie