MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach. Rozmawiano na temat innowacji, które zmienią nasze życie

Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Na temat innowacji, które zmienią nasze życie mówiono w piątek, 25 listopada, podczas drugiego dnia Regionalnego Forum Ekonomicznego Nowa Energia w Hotelu Binkowski w Kielcach. Eksperci opowiedzieli o projektach, które będą służyć mieszkańcom oraz środowisku.

Drugi dzień na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach

Nowa Energia - Regionalne Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 24 i 25 listopada w Hotelu Binkowski w Kielcach. Jest organizowane przez "Echo Dnia" przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Forum zostało poświęcone sprawom energii przyszłości, alternatywnym źródłom energii, błyskawicznym oszczędnościom, ale też ciekawym, innowacyjnym pomysłom, które w najbliższym czasie zmienią nasze życie.

Drugi dzień forum otworzyła Dorota Kania, członek zarządu Polska Press Grupa. - Wydarzenie przygotowane przez „Echo Dnia” jest niezwykle ważne. Paneliści, specjaliści, eksperci, którzy biorą udział w Forum, pokazują, że problemy dotyczące energii w tym roku są szczególnie istotne. Uważam, że Forum powinno odbywać się cyklicznie co roku, również w innych regionach Polski. Energetyka to obecnie wiodący temat. Na szczęście Polski to nie dotyczy, ale Rosja wykorzystuje energetykę do szantażu, jak terrorysta. A my musimy się bronić. To właśnie eksperci podpowiadają nam, jak to zrobić. Wierzę, że Forum będzie takim wydarzeniem, do którego w ciągu roku nie będzie brakowało odniesień. Na szczęście dzięki temu, że „Echo Dnia” jest w grupie Polska Press, mieszkańcy innych regionów naszego kraju mogą zobaczyć to, co się dzieje na Forum zarówno w Internecie, jak i w wydaniach papierowych – podkreśliła Dorota Kania.

od 16 lat

Robert Glinkowski, prezes Oddziału Kielce i Łódź Polska Press Grupa zaznaczył, że już po pierwszym dniu Forum można zrozumieć, jak fundamentalnym tematem jest energetyka. - Determinuje ona przyszłość, niezależność i rozwój gospodarczy. Musimy być autonomiczni i wiedzieć, co chcemy popierać. Wystarczy wziąć udział w Forum, by dowiedzieć się, jak się uniezależnić od zagrożeń – powiedział Robert Glinkowski.

W piątek, 25 listopada, podczas panelu głównego dyskutowano na temat innowacji, które zmienią nasze życie. Zaprezentowano także interesujące projekty. Głoś zabrali: profesor Andrzej Szychowski oraz doktor Monika Siedlecka z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy opowiedzieli o pomysłach na magazynowanie ciepła, Artur Koziński, kierownik działu rozwoju SPS (Short Power Station) i Energoelektroniki w ZPUE Koronea wspomniał o otwartym w Pszczynie Centrum elektromobilności. Mateusz Szmidt z PGE Energia Ciepła mówił na temat elektrociepłowni kieleckiej oraz o tym, że do 2030 roku będzie ona uniezależniona od węgla kamiennego. Wspomniano także osiągnięciu w ciągu najbliższych niespełna 30 lat neutralności klimatycznej. Krzysztof Bukała z firmy Soltec, ekspert reprezentujący największe w Polsce targi odnawialnych źródeł energii Enex w Targach Kielce, opowiedział o magazynach energii, w których znalazłby się jej nadmiar. Taką energię magazyn mógłby oddawać, gdyby zabrakło jej w systemie lub można byłoby się nią dzielić z innymi.

Głos zabrał także Paweł Nowak z Platformy Przemysłu Przyszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna